Jedno z nejmodernějších výzkumných zařízení v Evropě stojí díky licencím za patenty profesora Antonína Holého.
Peníze za licence umožnily Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR v Praze postavit za miliardu korun novou budovu plnou chemických laboratoří i výpočetní techniky.
Výzkum i v medicínské chemii
Mimo jiné zde bude probíhat výzkum v medicínské chemii. Ústav věří, že se mu zde podaří vytvořit nové úspěšné léky.
Například v poslední době se zdejší pracovníci – společně s vědci z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci – podíleli na vývoji vakcíny proti borelióze. (O ní čtěte zde.)
Dědictví profesora Holého
Profesor RNDr. Antonín Holý, DrSc., (1936-2012) syntetizoval novou skupinu protivirových preparátů, stal se jedním z nejznámějších a nejúspěšnějších českých vědců.
Léky z nich vyrábí americká společnost Gilead Sciences. Platí za ně licenční poplatky, díky nimž je Ústav organické chemie a biochemie nejbohatším výzkumným pracovištěm v ČR, do něhož přicházejí pracovat i vědci ze světa.
V laboratoři profesora Holého měly původ zejména tyto celosvětově úspěšné léky:
- Vistide (idofovir): Vyrábí se od roku 1996 a působí proti skupině virů, které vyvolávají řadu obtíží, od žaludečních vředů přes pásový opar až po záněty oční sítnice.
- Viread (tenofovir disoproxil): Zastavuje množení viru HIV, vyrábí se od roku 2001.
- Hepsera (adefovir dipivoxil): Působí proti viru sérové žloutenky typu B, v léčebné praxi je od roku 2002.
- Truvada: Vznikla kombinací léku Viread s dalším medikamentem (emtricitabinem)v roce 2004 jako lék proti množení viru HIV v organismu nakažených lidí, v USA byla schválena i jako úplně první preventivní lék pro zdravé lidi ohrožené infekcí HIV (schválení pro stejný účel v Evropě se očekává letos koncem léta).
- Atripla: Jejím základem je lék Truvada kombinovaný v roce 2006 s dalším lékem (efavirenzem), takže rozšiřuje škálu prostředků proti HIV.
Čtěte také: Na lécích proti HIV se dá ušetřit, ale je to rizikovější pro pacienty