Je to postup, který velmi pohotově určí míru spotřeby těchto substancí, dokazují výzkumníci ve Švédsku.
Odpadní voda odnáší z domovů také informace o tom, jaké léky či narkotika tamní obyvatelé užívali. A to se dá chemickým rozborem zjistit. (O rozpoznání léků v Británii a narkotik v Česku čtěte: Rozbor splašků v kanalizaci prozradí, kolik léků se skutečně využilo.)
Výzkum na 33 místech najednou
Nyní výzkumníci ve Švédsku informovali o zatím nejrozsáhlejším výzkumu: během jediného dne uskutečnili měření v čistírnách odpadních vod ve 33 tamních městech. Našli stopy po celkem 13 různých narkotických substancích. Nejčastěji medicínských – oxazepamu, kodeinu, morfinu nebo tramadolu. Tyto látky byly nalezeny ve všech čističkách.
Mezi nezákonnými drogami pak figurovaly především pervitin (metamfetamin) či kokain, zjištěné zhruba v polovině čistíren – nejvíce v Göteborgu. V menších lokalitách byla obvykle zjištěna menší koncentrace narkotik.
Výzkumníci soudí, že rozbor odpadních vod může vykreslit lepší obrázek o užívání drog, včetně toho, kam už nové drogy pronikly, než policejní metody. A stejně tak se dá operativně zjistit i míra využívání předepisovaných léků.
Zdroj: Science of The Total Environment, doi: 10.1016/j.scitotenv.2013.11.081
Čtěte také: Ryby zdrogované léky z kanalizace mění v přírodě své chování