Proč muži chrápou častěji než ženy

Nepříjemné noční zvuky někdy odstraní operace.

Následující text je založen na informacích soukromé Kliniky GHC Praha.

Podle statistik trpí chrápáním třikrát víc mužů než žen. Po čtyřicátém roce věku trápí chrápání až 54 procent mužů.

Nejčastěji způsobuje chrápání nadváha. Další příčinou, proč muži trpí chrápáním častěji než ženy, je v průměru větší objem tkání v oblasti krku a hrudníku, které tlačí na dýchací cesty. V neposlední řadě je to také častější konzumace alkoholu, která způsobuje ochabnutí svalstva v oblasti dýchacích cest.

Chirurgický zákrok pomůže v 80 % případů

Problémy s chrápáním je ale možné trvale řešit. V Česku existuje 12 spánkových laboratoří, které ročně navštíví 15 tisíc pacientů. „Důkladné vyšetření chrápajícího člověka odhalí dominantní příčiny chrápání, a z toho se odvíjí další postup,“ říká Peter Klimák, ORL specialista Kliniky GHC Praha.

Chirurgických zákroků, které redukují intenzitu chrápání, existuje několik. Mezi nejčastější patří operace v oblasti měkkého patra a krčních mandlí. Zákrok probíhá v lokální anestezii a zpravidla ambulantně. Optimální, a v současnosti nejčastější, je využití laseru.

„Zhruba 80 procent pacientů po tomto zákroku udává zmírnění nebo vymizení chrápání,“ konstatuje Peter Klimák.

Apnoe žádá masku

Chirurgickým zákrokem však většinou nejde řešit vážnou komplikaci v podobě spánkové apnoe – poruchy dýchání, která se projevuje úplnou zástavou dechu delší než deset sekund a opakující se častěji než desetkrát za hodinu. Tou trpí až šest procent populace včetně dětí. Onemocnění je typické pro 25 procent mužů nad 50 let.

„Nemocný nikdy nedosáhne hladiny hlubokého spánku. Jakmile tvrdě usne, přestane dýchat, začne se dusit a dýchání nastartuje teprve sekundové procitnutí, to si ale člověk nepamatuje,“ popisuje doktor Klimák.

Onemocnění se může projevit bolestmi hlavy, ranním pocitem nevyspání, nadměrnou denní spavostí, poruchami paměti a vysokým krevním tlakem. Zpravidla postihuje lidi s nadváhou. Pacientům ve spánku může pomoci dýchací přístroj.

Čtěte také:
Spánek a jeho nepřátelé
Lékaři se učí nepodceňovat chrápání, může být nebezpečné

Odeslat tento příspěvek Odeslat tento příspěvek Níže můžete zanechat komentář.

Přidat komentář

K přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Powered by WordPress | Designed by: Psprint San Francisco | Thanks to homeinbayarea.com
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons | Funny Sport Videos.