Vlastními buňkami pacienta léčí poranění kloubů také v Nemocnici Na Bulovce

Jediný léčivý přípravek buněčné terapie, který je vyroben z vlastních buněk pacienta pro léčbu poraněné kloubní chrupavky, je k dispozici již na deseti specializovaných klinikách nemocnic v České republice, včetně Nemocnice Na Bulovce.

Přednosta ortopedické kliniky pražské Nemocnice na Bulovce a 1. místopředseda České společnosti pro ortopedii a traumatologii prof. MUDr. Pavel Dungl, DrSc., uvedl: „Jsem rád, že naše ortopedická klinika může pacientům nabídnout nové možnosti léčby a především léčby využívající lidské buňky,“ a dále dodal: „Ve světě je již téměř běžné léčit pacienty těmito metodami. Jsem rád, že se Nemocnice na Bulovce zapojila mezi vybrané nemocnice, které léčby pohybového aparátu pomocí lidských buněk nabízejí. Takové léčby jsou dlouhodobě výhodnější jak pro pacienty, tak pro nemocnice i zdravotní pojišťovny.“

Pomocí vlastních buněk bylo již úspěšně odléčeno celkem 400 pacientů s poraněnou kloubní chrupavkou, především kolene a kotníku. Léčba, která byla doposud možná pouze ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, Fakultní nemocnici Motol a Fakultní nemocnici Brno, zaznamenává špičkové klinické výsledky a v letošním roce bude dostupná v celkem deseti nemocnicích v České republice.

Na základě povolení Státního ústavu pro kontrolu léčiv se mezi další ortopedická centra zařadily Nemocnice Na Bulovce, Fakultní nemocnice Plzeň, Krajská zdravotní, a.s. Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, Středomoravská nemocniční a.s., Nemocnice Přerov a Centrum léčby pohybového aparátu, s.r.o., Praha. Léčba je přísně vázaná na doporučení specializovaného ortopeda spolupracujících nemocnic a je hrazena ze zdravotního pojištění. Množství výkonů je však prozatím omezeno.

V současné chvíli probíhá také schvalovací řízení Státního ústavu pro kontrolu léčiv v Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnici Praha a v privátní chirurgické klinice Surgal Clinic, s.r.o., v Brně.Zmíněné nemocnice jsou jediné nemocnice v České republice nabízející tuto léčbu. Laboratoře Národního centra tkání a buněk a.s., které disponují nejmodernější technologií na zpracování lidských buněk, plánují představit tuto metodu léčby i zahraničním pacientům.Předseda představenstva Národního centra tkání a buněk, a.s., Ing. Petr Koška, MBA, dodal: „V letošním roce zahájíme spolupráci se zahraničními partnery, abychom umožnili léčbu i zahraničním pacientům a samoplátcům, zejména ze Saudské Arábie a Ruska. Letos předpokládáme léčbu 50 zahraničních pacientů.“

O Národním tkáňovém centru

Národní tkáňové centrum, a.s., je společným podnikem Ministerstva zdravotnictví České republiky a společnosti PrimeCell a.s. Národní Tkáňové Centrum a.s. patří mezi středoevropské lídry v oblasti bioimplantologie. Disponuje inovativními laboratořemi pro vývoj a výrobu léčivých přípravků Moderní terapie (z angl. Advanced Therapy Medicinal Products – ATMPs) a zpracování a využití lidských buněk a tkání. Posláním Národního tkáňového centra je pomoci lékařům vrátit nemocné do aktivního plnohodnotného života.

Národní tkáňové centrum sídlí v Brně a zaměstnává 36 kmenových specialistů a je rozděleno do čtyř oddělení – oddělení Moderní terapie, oddělení tkáňových transplantátů, oddělení buněčných transplantátů a oddělení materiálového inženýrství. Součástí Národního Tkáňového Centra a.s. je také nejmodernější banka pupečníkové krve v České republice, která nabízí odběr a uložení pupečníkové krve. Toto oddělení se také zabývá výzkumem kmenových buněk pro léčebné využití.

O Moderní a buněčné terapii

Moderní terapie (z angl. Advanced Therapy) je mladé interdisciplinární odvětví medicíny, které spočívá zejména v léčbě pomocí autologních či alogenních buněk pacienta. Obor Moderní terapie zahrnuje oblasti buněčné terapie, genové terapie, tkáňové inženýrství a biobanking s následným přesahem do orgánového inženýrství. Věnuje se také výzkumu kmenových buněk z pupečníkové krve.

Cílem oboru Moderní terapie je léčba akutních a chronických stavů člověka nebo náhrada tkání, především s využitím lidských buněk. Zásadním dlouhodobým vědeckým cílem je prodloužit životnost a funkci lidských orgánů, léčba rakoviny a chronických či degenerativních onemocnění. Cílem je tedy postupné prodloužení lidského života a zvýšení jeho kvality s využitím lidských buněk. V případě využití autologních buněk se navíc jedná o striktně personalizovaný přístup k léčbě. Odebrané buňky pacienta jsou podle potřeby upravovány, pěstovány a vneseny zpět do jeho organismu za účelem léčby širokého spektra nemocí, úrazů a postižení.

Další informace na stránkách http://www.natic.cz/media/fotogalerie/

Odeslat tento příspěvek Odeslat tento příspěvek Níže můžete zanechat komentář.

Přidat komentář

K přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Powered by WordPress | Designed by: Psprint San Francisco | Thanks to homeinbayarea.com
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons | Funny Sport Videos.