Kmenové buňky z moči by se mohly stát dostupným základem pro laboratorní přípravu lidských zubů a možná i orgánů k transplantaci.
Už dříve se vědcům podařilo vytvořit z buněk, odnášených z těla močí, takzvané indukované pluripotentní kmenové buňky, které se dokážou přetvářet v různé druhy buněk, včetně neuronů či buněk srdeční svaloviny. Zatím se však z nich nepodařilo vytvořit tkáně či dokonce celé orgány.
Až nyní výzkum čínských vědců publikovaný v odborném žurnále Cell Regeneration naznačuje, že z těchto buněk by se mohly dát v laboratoři vytvářet celé lidské zuby na míru.
Dlouhý výzkum ještě čeká
Čínským výzkumníkům se podařilo z kmenových buněk, původně získaných z moči myší, chemickým působením vytvořit struktury podobné zubům – s odpovídajícím složením i vlastnostmi, avšak jen se třetinovou tvrdostí. Také úspěšnost pokusů je jen třicetiprocentní.
Vědci doufají, že dalším vývojem a také využitím buněk lidských, se jim podaří vytvořit in vitro lidský zub, který bude možné vsadit do čelisti.
Nadějná moč
Představa, že lidská moč bude snadno a levně dostupným zdrojem kmenových buněk, se líbí i dalším badatelům; shodou okolností ji právě nyní v žurnálu Stem Cells rozvíjeli také vědci z amerických ústavů. (Mimochodem: řídicím autorem byl Yuanyuan Zhang a čínská jména těžce převažují i mezi členy týmu.)
Tito výzkumníci informují o tom, jak z moči 17 lidských dobrovolníků získali kmenové buňky a přetvořili je v buňky hladkého svalu či buňky výstelky močových cest. I oni věří, že našli zdroj pro laboratorní vytváření orgánů k transplantaci.
Zdroje:
Cell Regeneration, doi: 10.1186/2045-9769-2-6
Stem Cells, doi: 10.1002/stem.1424
Čtěte také: Japonci zkoušejí vytvořit lidské orgány v prasatech