Zmenšení bariér by umožnilo příchod dalších lékařů z jiných částí světa. I z Česka.
V současné době už víc než čtvrtina lékařů pracujících ve Spojených státech získala své lékařské vzdělání mimo USA. Aby jim však bylo povoleno pracovat, museli tito lékaři – stejně jako absolventi amerických lékařských škol – složit tři stupně zkoušky nutné pro získání státní licence (United States Medical Licensing Examination).
Test není snadný; zvládne jej méně než polovina zahraničních zájemců.
A to není všechno, pak ještě musí uchazeči projít, zpravidla v nemocnici, postgraduální rezidenční přípravou pod vedením zkušeného lékaře. Pro cizince je tato příprava obvykle o rok či dva delší než pro Američany. Takové rezidenční místo najdou jen necelé tři čtvrtiny z úspěšných absolventů zmiňovaného hlavního testu.
Přesto se však neameričtí lékaři snaží projít všemi těmito procedurami, protože plat lékaře v USA jim za to stojí – je vyšší než například v západní Evropě, natož v Evropě východní.
Sjednoťte pravidla!
Jenže v USA se projevuje nedostatek lékařů, a ten narůstá úměrně s tím, jak administrativa prezidenta Obamy zavádí zdravotní péči i pro obyvatele, kteří dosud neměli zdravotní pojištění.
Lékaři chybějí například ve státech Louisiana, Mississippi, Missouri a Severní Dakota, v nichž absolventi amerických lékařských škol musí projít jednoletým rezidenčním tréninkem a absolventi neamerických škol tříletým.
Výzkumná skupina z Virginské univerzity proto doporučuje, aby se pravidla pro rezidenční trénink sjednotila a zmírnila v celých Spojených státech, čímž by bylo možné získat více lékařů ze zahraničí.
V této chvíli není jasné, zda se návrh ujme. Nicméně v takovém případě by se USA staly o něco přitažlivější jako cíl lékařů ze zahraničí. Nakonec i z Česka – angličtina, kterou se dnešní mladí lékaři učí už od základní školy, je pro ně nepochybně schůdnější než třeba němčina…
Studii, která změnu pravidel v USA doporučuje, můžete najít zde.
Čtěte také: Kolik zaplatí pacient na pohotovosti? Třeba půldruhého milionu v korunách