Je zarážející, jak se u nás životní styl lidí nadále zhoršuje, i když všude jinde, včetně bývalých socialistických zemích, je tomu naopak. Je to zase nějaká česká zvláštnost, která nás rozhodně nectí…
Podle mého názoru je to důsledek rozvratu oboru „public health“ v devadesátých letech, kdy se jaksi věřilo, že opatření na podporu zdraví jsou zásahem do soukromí, projevem autoritativního režimu a další podobné nesmysly. Důsledkem je také to, že většina lidí si myslí, že iniciativy MZČR ve smyslu podpory zdraví, tj. zákony omezující kouření a zejména pití alkoholu i promyšlené informační kampaně o škodlivých důsledcích kouření a alkoholizmu, nemají význam. Vždyť přece všichni všechno o souvisejích rizicích vědí… Já jsem přesvědčenam že nevědí, a pokud ano, tak jenom velmi povšechně.Vědět je jedna věc a společenská akceptovanost kouření a opíjení se, je věc jiná. Pokud existují výraznější omezení těchto jevů, je to také jasná zpráva pro veřejnost, že to je něco, co se dělat nemá… Ono to na lidi takto působí. Ve vyspělých zemích právě kombinace rozumné legislativy, omezující prokazatelná zdravotní rizika a zvyšování zdravotního uvědomění, přispěla k tomu, že se tam také prodlužuje zdravá déka života. Zvyšování zdravotního uvědomění se děje různými cestami, například také tím, že v televizi a ve filmech se neustále neukazují kouřící a opíjející se lidé jako norma. To je, bohužel, česká realita. Já už se na české filmy z tohoto důvodu ani nemůžu dívat.
Domnívám se, že relativně dobré ukazatele zdraví ovlivňuje u nás (více než jinde) zdravotnictví, které odvrací předčasná úmrtí na preventabilní nemoci /infarkty, mrtvice aj. Myslím, že už to dlouho touto cestou nebude možné. Je skutečně nutné zaměřit se na katastrofálně nízkou gramotnost české populace, zejména mladých lidí. Ti kouří a píjí nejvíce na světě. Důsledky tohoto jevu se teprve dostaví, a nebude to nic radostného.
Pro mně je také zarážející , že většina lidí si myslí, že jenom ekonomická motivace funguje, tj. že pokud lidé budou muset za léčení nemocí, ke kterým sami ( alespoň částečně ) přispěli platit, tak se budou ke svému zdraví chovat lépe. Jenomže to tak vůbec nefunguje, americké zdravotnictví, kde výše pojistného zohledńuje rizika, a které je také dlouhodobě nejdražší na světě, je toho dobrým příkladem. Zasvěcení vědí, co mám na mysli.
My zdravotníci bychom měli začít u sebe. Například je celkem ostudné, že v areálech nemocnic se běžně kouří, a to se týká nejenom pacientů, ale také zdravotníků.
Čtěte také: Život Čechů se prodlužuje – ale jen o léta prožitá v nemoci