Za 40 milionů mají doplnění k lineárnímu urychlovači.
Nemocnice Jihlava jako jediná na Vysočině používá k léčbě ozařování lineárními urychlovači. Jak nemocnice nyní informuje, získala k nim i nový doplněk – obrazem řízenou radioterapii. Díky tomu se významně zlepší přesnost nastavení pacienta a zacílení svazku záření.
Lepší než značky na kůži
Pacienti se nastavují na urychlovači pomocí značek nakreslených na kůži. Pohyb kůže nebo podkožních tkání může vnést do nastavení určitou nepřesnost. Nové příslušenství umožňuje provést kontrolní snímek, srovnat ho s referenčním snímkem, a v případě potřeby pacienta posunout, a tím nepřesnost korigovat.
Při standardním postupu se hodnotí nastavení pomocí kostních struktur. Některé ozařované orgány se však mohou vůči kostře pohybovat. Pro takové případy je možno s příslušenstvím přímo na urychlovači provést CT snímek, na něm nalézt polohu ozařovaného orgánu a udělat příslušné posuny.
Moderní metody výpočtu umožňují vytvořit ozařovací plán tak, že se záření koncentruje jen tam, kde je nádor, a zdravá tkáň je maximálně šetřena. Nezbytnou podmínkou pro realizaci takového plánu však je přesné nastavení pacienta. A to právě umožňuje obrazem řízená radioterapie.
Vyšší účinnost léčby
Například u karcinomu prostaty, kde bývá správné zacílení velmi problematické, se díky nové technice ozáří právě jen cílový objem a šetří se močový měchýř a rektum. Jedná se tedy o bezpečnější terapii, která současně dovoluje aplikovat vyšší celkovou dávku a tím zvýšit účinnost léčby.
Verifikační a informační systém a modernizace lineárního urychlovače dat vyšla na 39 397 600 korun. Příslušenství je spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Čtěte také: Online klinika pro onkologii prostaty funguje už půl roku