Zákon totiž placení či neplacení nijak neřeší, takže se nic nemění ani v době rušení jiných poplatků.
V některé nemocnici za přítomnost otce či jiné blízké osoby u porodu vybírají různě vysoký poplatek, v jiných nechtějí nic. Je to však v pořádku.
Jak vysvětluje Všeobecná zdravotní pojišťovna, výběr peněz za tuto službu nenařizuje ani nezakazuje žádný zákonný předpis, závisí na nemocnici, jak si to ve svém vnitřním řádu stanoví.
Doplňující podrobnosti:
Existující zákon o zdravotních službách (č. 372/2011 Sb.) uvádí, že pacient má při poskytování zdravotních služeb mj. právo na přítomnost osoby blízké nebo osoby určené pacientem, a to v souladu s jinými právními předpisy a vnitřním řádem, a nenaruší-li přítomnost těchto osob poskytnutí zdravotních služeb.
Omezení je možné
Může se stát, že vnitřní řád nepovoluje v některých případech přítomnost otce u porodu, nebo ji nějakým způsobem podmiňuje. Třeba i absolvováním předporodního kursu pro otce. Běžně je možnost přítomnosti otce u porodu omezena aktuálním počtem rodících žen a samozřejmě aktuální zdravotní situací rodičky (potřebou chirurgického zákroku apod.). Většinou ale porodnice berou přítomnost doprovodu rodičky pozitivně a bez problémů ji umožnují, některé i bezplatně.
Případný poplatek by měl přiměřeně pokrývat skutečné náklady spojené s přítomností otce u porodu, zejména zapůjčení oděvu, obuvi, pokrývky hlavy a roušky, případně další nadstandard, jako občerstvení apod. Takový přístup nemocnice není v rozporu se zákonem.
VZP nabízí svým klientkám příspěvek 500 korun, z nichž mohou poplatek za přítomnost otce u porodu zaplatit.
Více informací o tomto finančním příspěvku najdete na webu VZP zde.
Čtěte také: I na plavání v přírodě je možné získat příspěvek od VZP