Naši přátelé mívají obdobné geny jako naši vzdálenější příbuzní.
Celkem 1 932 osob zapojených do jedné kardiologické studie, využili vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu a Yaleovy univerzity ještě k jednomu výzkumu. Z tohoto souboru vybrali dvojice nepříbuzných lidí, kteří se vzájemně považují za přátele (ale nejsou životními partnery), a porovnali jejich genom s náhodně vybranými dvojicemi lidí, které přáteli nejsou.
Ukázalo se, že přátelé mívají v průměru shodné genové varianty jako bratranci ze čtvrtého kolena – neboli lidé, kteří měli společné pra-pra-pra-prarodiče.
Obtížné vysvětlení
Výzkumníci zjistili, že přátelé mají nejpodobnější ty geny, které řídí čich, a naopak nejméně podobné geny ovlivňující imunitní systém. Proč? To není jasné.
Hypoteticky nás obliba stejných čichových vjemů vede do stejného prostředí – komu voní káva, chodí do kaváren a spřátelí se tam s podobnými lidmi. A podobně. Ale vysvětlení bude pravděpodobně mnohem složitější.
Odlišnost imunitních genů má velkou evoluční výhodu: když se stýkají lidé, kteří jsou imunní vůči rozdílným patogenům, znamená to, že se mezi nimi infekce šíří obtížněji, což je celkově dobře. Ovšem jak se navzájem rozpoznají lidé, kteří mají tuto imunitní výhodu, to je zatím naprostá záhada.
Zdroj: Proceedings of the National Academy of Sciences, doi: 10.1073/pnas.1400825111
Čtěte také: Genový mechanismus podezřelým z napomáhání k Alzheimerově chorobě