Je vybavena i ultra-vysokoúčinným kapalinovým chromatografem s nejmodernějším hmotnostním detektorem Synapt G2-Si.
Novou Laboratoř hmotnostní spektrometrie otevřela Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové.
V laboratoři mají nový analytický přístroj, který umožňuje jednoduše určit strukturu obsahových látek rostlin, metabolitů studovaných léčiv, či zjistit stopové látky obsažené v biologických vzorcích, odpadních vodách či obecně v životním prostředí.
Jedná se o ultra-vysokoúčinný kapalinový chromatograf (UHPLC) s nejmodernějším hmotnostním detektorem Synapt G2-Si od přední americké firmy Waters. Na přístroj přispěl částkou téměř 10,5 mil. Kč projekt určený k revitalizaci infrastruktury na Farmaceutické fakultě, který fakulta získala z prioritní osy 4. operačního programu Výzkum a vývoj pro inovaci.
Jak to funguje
Synapt G2 Si je již druhá generace hybridního hmotnostního spektrometru typu kvadrupól – analyzátor doby letu (q-TOF) s vestavěnou iontovou mobilitou. Tento přístroj významně usnadňuje identifikaci a strukturní analýzu širokého spektra látek pomocí měření správné a přesné hmoty molekulových iontů (MS), určení sumárního vzorce sledované sloučeniny, izotopického složení (včetně chirálních látek) a interpretací fragmentačních spekter (MS/MS).
Díky vysokému rozlišení je docíleno vysoké selektivity a snížení rizika případných interferencí. Rychlost skenování analyzátoru q TOF je klíčová pro spojení s rychlými separačními technikami, jako je právě UHPLC.
Čtěte také: O spotřebě narkotik i léků vypovídá rozbor kanalizace