Oproti tomu v České republice jej zdravotní pojišťovny ani ministerstvo zdravotnictví nepřijaly.
Unikátní, v Česku vytvořenou metodu, která umožňuje na dálku zjistit, že se u psychiatrického pacienta, zejména schizofrebika, blíží relaps, úspěšně vyzkoušela čtyři univerzitní pracoviště v Japonsku – badatelé to popsali v žurnálu Schizophrenia Research.
Hlášení na dálku
Metodu vyvinuli odborníci z Národního ústavu duševního zdraví společně s katedrou kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT.
Její podstatou je, že nemocný a jeho příbuzný dostanou každý týden na svůj mobilní telefon dotazník. V něm během dvou minut vyplní, zda se v deseti sledovaných parametrech stav pacienta zhoršil a odpověď odešlou jako jednoduchou SMS s deseti čísly. Matematický algoritmus pak z vývoje těchto údajů určí, zda se neblíží prudké zhoršení zdravotního stavu.
Relaps se dá předpovědět až s dvouměsíčním předstihem, a je tedy čas přechodně zvýšit dávky léků a zabránit mu.
Podstatné snížení hospitalizací
Tuto metodu, nazvanou ITAREPS (Information Technology Aided Relapse Prevention Programme in Schizophrenia), vyzkoušeli japonští výzkumníci ve městě Čiba, kde byla zrušena nemocnice s velkým psychiatrickým oddělením.
„Bylo tedy nutné hledat alternativu pro velké množství pacientů, kteří museli být při zhoršení stavu hospitalizováni ve 100 km vzdáleném nemocnici,“ vysvětluje jeden z autorů metody MUDr. Filip Španiel, Ph.D., z Národního ústavu duševního zdraví.
Japonští výzkumníci nyní popsali podstatné snížení hospitalizací: ve vzorku 22 pacientů v programu ITAREPS zaznamenali během roku pouze dvě hospitalizace (s obvyklou délkou 19 dnů), zatímco u kontrolního vzorku 23 pacientů osm hospitalizací (s obvyklou délkou pobytu v nemocnici 89 dnů).
Doma není nikdo prorokem
V Japonsku si tedy metodu chválí. V Česku propočty ukazují, že by mohla ušetřit 300 milionů korun. Ale neušetří.
Zdravotní pojišťovny systém nefinancují, vypadl i z návrhu sazebníku připravovaného ministerstvem zdravotnictví na rok 2014. Národní ústav duševního zdraví už na jeho provozování nemá peníze.
Možná se bude rozvíjet v Japonsku.
Zdroj: Schizophrenia Research, doi: 10.1016/j.schres.2013.08.007
Více informací o systému ITAREPS najdete zde.