Angiolinka a výpočetní tomograf umožní širší spektrum výkonů, šetrnější vyšetření a menší zátěž ionizujícím zářením.
Pacientům komplexního kardiovaskulárního centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se dostane díky dvěma novým přístrojům širšího spektra výkonů, šetrnějšího vyšetření a menší zátěže ionizujícím zářením.
Na angiolince, která umožní vedle snížení radiační zátěže pro pacienty také lepší zobrazení detailních struktur, budou vyšetřováni hlavně pacienti s aterosklerotickým postižením a cukrovkou. Vysoké rozlišení umožní vyšetření pacientů s cévními mozkovými příhodami a také detailnější zobrazení plicního řečiště u pacientů s plicní hypertenzí. „Dokážeme dělat výkony na menších cévách, zejména intrakraniálních, a přitom pacienta příliš nezatěžovat ani kontrastní látkou, ani ionizujícím zářením,“ říká přednosta 2. interní kliniky VFN profesor Aleš Linhart.
Druhým přístrojem, jenž si centrum pořídilo, je výkonnější výpočetní tomograf, schopný zobrazit cévy i věnčité cévy. Pacienti s nízkým rizikem ischemické choroby srdeční už díky němu nebudou vystaveni katetrizačnímu vyšetření. „Výpočetní tomografie je pohodlnější, není nutno pacienta píchat do tepny. Vyšetření je hotovo během pár minut a nevyžaduje hospitalizaci pacienta,“ vysvětluje Linhart.
Oba přístroje stály celkem 75 milionů korun. Ze zdrojů nemocnice pochází 21 milionů korun, zbytek, tedy 54 milionů, je z evropských peněz.