Rozsáhlá studie dokázala, že co se dalo očekávat: v manželském svazku se lépe uzdravuje.
Retrospektivní analýza 735 tisíc lidí, kteří byli v letech 2004 až 2008 v USA diagnostikováni s některým z deseti významných nádorových onemocnění, ukázala, že ti sezdaní žili déle.
Naopak nesezdaní pacienti, včetně ovdovělých, měli o 17 procent vyšší pravděpodobnost výskytu metastáz a o 53 procent nižší pravděpodobnost, že dosáhnou odpovídající terapie.
Muži mají z manželství větší prospěch
Výzkumníci z významných amewrických onkologických pracovišť konstatovali, že pozitivní vliv manželství se projevil u všech sledovaných nádorových onemocnění.
Připisují to jednak faktu, že sezdaní pacienti přicházejí k lékaři v průměru o něco dříve, a pak hlavně tomu, že manželé se psychicky podporují a pomáhají si dodržovat pravidla léčby.
Lepší výsledky přitom měli ženatí pacienti než vdané pacientky.
Důležitost osobní podpory
„Nechápeme svou studii prostě jako podporu manželství, spíše v ní vidíme poselství pro každého, kdo má přítele nebo partnera s onkologických onemocněním: být s ním a pomáhat mu zvládat léčbu může představovat velký rozdíl ve výsledku terapie,“ uvedl jeden z autorů studie Paul Nguyen z nemocnice lékařské fakulty Harvardovy univerzity.
U nesezdaných párů nejasno
Projevuje se blahodárný efekt také u párů, které spolu žijí bez formálního oddacího listu? Na tuto otázku z Klubu doktora Vlacha doktor Nguyen vysvětlil, že to nedokázali prozkoumat.
Statistiky, s nimiž pracovali, totiž zachycují pouze manželský vztah. Pokud se stejně pozitivně projevuje i partnerský vztah nesezdaných osob, nedá se to prokázat.
Zdroj: Journal of Clinical Oncology, doi: 10.1200/JCO.2013.49.6489
Čtěte také: Průzkum: Jak šťastná jsou manželství lékařů?