Ocenění převzali také doc. Robert Jech z 1. lékařské fakulty UK a RNDr. Monika Dolejská z Veterinární a farmaceutické univerzity.
Předsednictvo Grantové agentury ČR, jednoho z největších podporovatelů základního výzkumu v zemi, vybralo mezi více než třemi tisícovkami podporovaných projektů čtyři, které získaly cenu předsedy Grantové agentury za dosažené mimořádné výsledky.
Zmírnění projevů Parkinsonovy nemoci
Jedno z těchto ocenění převzal z rukou předsedy vlády v demisi Jiřího Rusnoka docent MUDr. Robert Jech, Ph.D., z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze za výzkum hluboké mozkové stimulace subtalamického jádra.
Metoda, při níž se do přesně definovaného místa v mozku zavádí elektroda, která ruší projevy Parkinsonovy nemoci, se v Česku používá už 15 let. Tým docenta Jecha se zabýval tím co se při její aplikaci v mozku děje a jak se dá vyhnout nežádoucím účinkům, jako je nárůst tělesné hmotnosti, zhoršení nálady a změny mentální výkonnosti.
Na výzkumu spolupracovali oborníci z 1. lékařské fakulty, z Nemocnice Na Homolce v Praze, z Fakulty elektrotechnické ČVUT a z německého Institutu Maxe Plancka v Lipsku.
Bakterie příliš odolné vůči antibiotikům
Medicíny se týká i jedna z dalších udělených cen, kterou převzala RNDr. Monika Dolejská, Ph.D. z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.
Ve svém projektu se zaměřila na rezistenci bakterií k antibiotikům v různých prostředích. Mimo jiné potvrdila, že použití cefalosporinů v chovech potravinových zvířat zvyšuje rezistenci bakterií a následně ohrožuje zdraví lidí.
Více informací můžete najít na webu Grantové agentury ČR zde.