Po zákroku může pacient ihned odejít bez brýlí.
Ročně je v České republice operováno až 75 000 pacientů se šedým zákalem, přičemž počet operací katarakty stále roste. Tento trend je celosvětový a souvisí s prodloužením střední délky života a aktivním životním stylem lidí nad 60 let.
Vyplývá to z údajů Evropské oční klinice Lexum, která má v ČR pět pracovišť a čerstvě má za sebou již stotisící operaci šedého zákalu.
Čtvrthodinový zákrok
„Operace u nás probíhá metodou fakoemulzifikace, což je nízkofrekvenční ultrazvuk, kterým je jádro čočky rozděleno na malé části a po té odsáto,“ popisuje zákrok docentka Zuzana Hlinomazová, lékařská ředitelka Evropské oční kliniky Lexum, a dodává: „Místo původní čočky je pak na stejné místo umístěna čočka umělá a celý zákrok trvá obvykle maximálně 15 minut. Pacient jde po operaci ihned sám domů a díky využití moderních trifokálních očních čoček vidí ostře na všechny vzdálenosti i bez brýlí.“
Pohled o historie
Před rokem 1985 se čočka extrahovala z oka různými způsoby, například zmrazením čočky (kryoextrakcí), kdy musel být řez velký okolo 10 milimetrů. Ten se uzavíral několika stehy a nebylo možné do oka vložit umělou čočku. „Vzhledem k tomu byli tehdy pacienti odkázáni i po zákroku na brýle, a to o síle 11 dioptrií na dálku a 14 dioptrií na čtení, což velmi znesnadňovalo orientaci. Po takovéto operaci strávil pacient v nemocnici často i více než sedm dní,“ konstatuje profesor Martin Filipec, CSc., ředitel Evropské oční kliniky Lexum.
Zásadní zlom v operaci šedého zákalu znamenalo na sklonku 80. let využití ultrazvuku k rozmělnění jádra zkalené čočky – tedy tzv. metoda fakoemulzifikace. Tím se operační rána zmenšila jen na pár milimetrů, což časem umožnilo i zcela bezstehovou operaci.
Laser zlepšil možnosti operací
Dalším milníkem bylo bezesporu využití laseru při operaci šedého zákalu, který umožňuje provést nejen vstup do oka bez použití nože, ale provádí za chirurga i velmi důležitou část operace, kdy se velmi přesně a šetrně „otevírá“ pouzdro čočky, kam se po odsátí zkaleného jádra implantuje nová čočka.
„Tím se stává operace ještě přesnější, šetrnější pro tkáň oka a v neposlední řadě komfortnější pro pacienta. Operace šedého zákalu je tak jednou z nejbezpečnějších a nejčastěji prováděných zákroků v současné medicíně – celá operace šedého zákalu se provádí v povrchovém znecitlivění pouze kapkami vstupem do oka menším než dva milimetry, jež se uzavírá sama po aplikaci malého množství vody, bez jediného stehu,“ uzavírá profesor Martin Filipec.
Čtěte také: Nový oční laser je teprve čtvrtý na světě