Neodbytný, byť mylný pocit, že něco vidíme nebo zažíváme podruhé, nazývaný déjà vu, souvisí s fungováním hipokampu a má neurologický původ.
Zjistili to výzkumníci ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC) a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Déjà vu je až mystický dojem, při němž člověku velmi prchavě připadá určitá situace velmi známá. Jeho příležitostný výskyt uvádí 60 až 80 procent zcela zdravých lidí. Při výzkumu brněnští vědci vyšetřili 113 zdravých dobrovolníků a pomocí magnetické rezonance a porovnali velikost jednotlivých mozkových oblastí mezi jedinci, kteří pocit déjà vu nikdy nezažili, a těmi, kteří jej zažívají často.
Provedená analýza ukázala drobné, avšak statisticky významné rozdíly v množství šedé hmoty zejména v hipokampu – malé struktuře na vnitřní straně každého spánkového laloku, ve kterém vzniká paměť a paměťové vzpomínky. Právě hipokampy byly u jedinců s výskytem déjà vu významně menší než u těch, kdo tento jev neznají.
„Jednoznačně jsme prokázali, že déjà vu přímo souvisí s fungováním hipokampu. Domníváme se, že jde zřejmě o určitou drobnou chybu v systému, způsobenou vyšší dráždivostí hipokampů,“ řekl hlavní autor výzkumu Milan Brázdil.
Výzkum byl publikován v časopise Cortex.
Více informací o výzkumu čtěte zde.
Článek v Cortex: doi:10.1016/j.cortex.2012.03.004.