Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, které zdravotnické organizace se mají slučovat.
Návrh zákona připraveného zdravotnickým resortem, musí kromě vlády ještě schválit obě komory parlamentu. Pokud skutečně projde i v hlasování poslanců a senátorů, měl by platit od letošního 1. prosince.
Dosavadní zaměstnanci přejdou do nástupnické organizace a tam se pak případně rozhodne o jejich dalším osudu. V této chvíli se ministerstvo tváří, že změny postihnou spíše management než výkonné lékaře.
Ministerstvo tvrdí, že sloučením některých zdravotnických zařízení ve své působnosti jednorázově ušetří 60 milionů korun a další desítky milionů v dalších letech a ještě zamezí zbytečnému dublování péče.
Může ovšem úředně nařízená centralizace v českém zdravotnictví být skutečně prospěšná? Hm… Tomu se u nás věří fakt jen obtížně.
Přesvědčeni nejsou ani všichni pracovníci slučovaných organizací – například zaměstnanci Revmatologického ústavu vyhlásili časově neomezenou stávkovou pohotovost.
Které organizace se slučují
- Revmatologický ústav se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze.
- Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno (CKTCH) a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA) s Fakultní nemocnicí Brno (FNB).
- Endokrinologický ústav s Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze.
- Koordinační středisko transplantací (KST) se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SUKL) v Praze.
- Koordinační středisko pro resortní zdravotnické informační systémy (KSRZIS) s Ústavem zdravotnických informací a statistiky České republiky (UZIS) v Praze.
Oficiální informace o slučování zdravotnických organizací najdete na webu ministerstva zdravotnictví zde.