Cílem není přesné napodobení tkání lidských, ale jejich funkční náhrada.
Programovatelné 3D tiskárny dokážou nanášením po vrstvách vytvářet trojrozměrné objekty z různých materiálů – například modely, ale i některé malé výrobky.
Tým z Oxfordské univerzity v Anglii nyní představil využití této techniky i pro medicínu.
Vytvořený materiál se skládá z tisíců propojených vodních kapiček uzavřených v lipidovém povlaku. Tato „kapičková síť“ by se mohla stát základním stavebním kamenem pro nový typ doručování léků na požadovaná místa, anebo rovnou pro nahrazení poškozené lidské tkáně.
Nahrazení by to samozřejmě bylo jen dočasné, než se regeneruje původní tkáň, protože materiál z 3D tiskárny se v těle nemůže sám obnovovat.
Náhrada „vytištěná“ podle potřeby
Představou oxfordských vědců není, že by se s pomocí 3D tiskárny daly vytvářet lidské tkáně dopodrobna podobné těm opravdovým. Uvažují spíše o tom, že by syntetické tkáně nahradily ty lidské svou funkcí, i když by vypadaly jinak.
Lékaři by si je „vytiskli“ vždy přesně podle potřeby.
Na snímku poskytnutém Oxfordskou univerzitou je takto vytvořená kapičková síť, která napříč měří 500 mikronů, a v níž je vytvořeno elektricky vodivé spojení mezi elektrodami – systém by měl napodobovat lidský nerv.
Zdroj: Science, doi: 10.1126/science.1229495
Čtěte také: