Projekt nazvaný MyHealthAvatar má shromáždit elektronické zdravotnické informace z EU. Může fungovat?
Zda je možné vytvořit elektronickou dastabázi zdravotnických informací, využitelnou pro evropského pacienta ve kterékoli části Evropské unie bude zrovna potřebovat lékařskou pomoc, to má v průběhu tří let ukázat právě spuštěný evropský projekt.
Bude se na něm podílet konsorcium výzkumných institucí z Británie, Německa, Řecka a Maďarska.
Mobil to na vás řekne
Hlavní představitel konsorcia profesor Feng Dong z britské Univerzity v Bredfordshiru připouští, že předchozí projekty s podobným záměrem se zatím příliš nepovedly. MyHealthAvatar má prý proto být lepší a uživatelsky příjemný.
Aby prý nebyl uživatel příliš zatěžován, bude systém automaticky vyhodnocovat informace, které uživatel o sobě sdělí na Twitteru a Facebooku, čímž se o něm získá více údajů. Zprávy o něm také dodá jeho mobilní telefon, z jehož sledování se dá zjistit, kde se člověk pohybuje. „Když je pravidelně v hospodě, naznačuje to, že uživatel pije příliš,“ uvedl jako příklad profesor Dong citovaný v informační zprávě o projektu (v anglickém znění zde).
Třicetkrát levnější než IZIP, ale šílenější
Zatím se nehovoří o tom, jak budou informační systém plnit lékaři, aby to bylo uživatelsky příjemné – že by také automatickým šmírováním jejich záznamů o pacientech? A v jakém jazyce budou záznamy vést, aby byly srozumitelné po celé Evropské unii?
Takže potěš pámbu. Tenhle projekt působí šílenějším dojmem než elektronické zdravotnické knížky IZIP, které měly alespoň výborný teoretický podklad, zato v praxi selhaly. A to na ně padlo 1,8 miliardy korun. Nový projekt je zatím třicetkrát skromnější – Evropská unie jej financuje částkou 2,4 milionu eur, tedy 61 milionů korun.