Podle propočtů překročí tři čtvrtiny tamních obyvatel doporučenou denní dávku.
Mezinárodní statistiky ukazují, že lidé obvykle při průzkumech přiznávají menší množství alkoholu, než skutečně vypijí. Dosvědčují to další statistiky o tom, kolik alkoholu se v zemi skutečně prodalo. A bývá to obvykle dvojnásobek množství, o němž lidé připouštějí, že je vypili.
Kdo to byl?
„My vlastně dnes nevíme, kdo konzumuje polovinu alkoholu prodaného v Anglii,“ shrnuje tento postřeh Sadie Bonifaceová z University College v Londýně.
Spolu s kolegy proto přepočítala výsledky průzkumu z roku 2008, v němž 12 490 obyvatel Anglie vypovídalo o svém životním stylu, včetně požívání alkoholických nápojů. Výzkumníci vyšli z teoretického předpokladu, že o svém pití lžou všichni rovnoměrně. Proto jim připočítali adekvátní poměr vypitého alkoholu navíc, aby to odpovídalo opravdu prodanému množství.
Pije se moc
Výsledkem pak bylo, že týdenní doporučený alkoholový limit překračuje 44 procent mužů a 31 procent žen. A denní doporučený limit dokáže v příhodné situaci překročit 75 procent mužů a 80 procent žen.
Výzkumníci z toho vyvodili, že v Anglii se pije nejen mnohem víc, než se obecně soudí, ale že to je až příliš mnoho.
Co je v Anglii moc
Praktický poznatek říká, že alkoholik je člověk, který pije víc než jeho ošetřující lékař. Proto je dobré vědět, jaké limity mají v Británii nastaveny.
Vycházejí z „jednotky alkoholu“, což je 10 mililitrů čistého etanolu. Například pinta piva (0,568 litru) obsahuje 2,3 jednotky alkoholu, běžná sklenice vína (175 ml) obsahuje asi dvě jednotky.
Medicínské autority pak Britům doporučují nepřekračovat týdně konzumaci 21 jednotek pro muže a 14 jednotek pro ženy. Denní dávka by pak neměla překročit 4 jednotky pro muže a 3 jednotky pro ženy.
Zdroj: European Journal of Public Health, doi: 10.1093/eurpub/ckt016