Ve znečištěném ovzduší přibývá kardiaků v nemocnicích a více umírají i ti, kteří už byli z nemocnice propuštěni.
Americká i evropská studie, z nichž každá se zaměřila na jiné srdeční problémy, se vzácně doplňují – a potvrzují dřívější poznatky.
Více hospitalizací
První zmiňovaný výzkum (publikovaný v žurnále Circulation) se týkal Houstonu v Texasu. Propočítal, jak za smogu přibývá případů mimonemocniční srdeční zástavy. Když se například množství nepatrných prachových částic v ovzduší zvýší v krychlovém metru o 6 mikrogramů za den v průběhu dvou dnů, zvedne se počet pacientů hospitalizovaných se srdeční zástavou o 4,6 procenta.
Více úmrtí
Druhý výzkum (publikovaný v European Heart Journal) se uskutečnil v Anglii a Walesu. Dokazuje, že pacientům, kteří byli hospitalizováni a pak i propuštěni pro akutní srdeční syndrom, se v průměru daří podle toho, v jak znečištěném ovzduší žijí. Například každých 10 mikrogramů nepatrných prachových částic v krychlovém metru ovzduší zvyšuje jejich úmrtnost o 20 procent .
Aktuální i u nás
Podle Zprávy o stavu životního prostředí, sestavené Ministerstvem životního prostředí ČR, zhruba polovina české populace občas dýchá vzduch, který překračuje zdravotní limity pro rakovinotvorné látky. Takže zmíněné výzkumy jsou samozřejmě aktuální i u nás.
Zdroje:
Circulation, doi: 10.1161/circulationaha.113.000027
European Heart Journal, doi: 10.1093/eurheartj/ehs480