Pražské onkologické kolokvium konstatovalo, že s prodlužující se dobou života se více pacientů stačí dožít nádoru.
Letos můžeme v Česku očekávat výskyt 7 266 nových nádorů prsu, 6 287 nových nádorů tlustého střeva, 2 477 nádorů konečníku, 4 595 nádorů plic… To je prognóza profesora Luboše Petruželky, přednosty Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a prezidenta 4. pražského mezioborového onkologického kolokvia, které probíhá 24. a 25. ledna.
Každý druhý muž, každá třetí žena
Prognóza vychází ze stavu z předchozích let. Jak uvedla vědecká sekretářka sympozia docentka Petra Tesařová z téže Onkologické kliniky, nádorové onemocnění postihne ročně 77 tisíc osob a ročně mu 27 tisíc osob podlehne.
Celkově to vychází tak, že v průběhu života onkologicky onemocní jeden ze dvou mužů a jedna ze tří žen.
Podle očekávání bude onkologických pacientů stále přibývat – tím jak medicína umožňuje lidem dožít se vyššího věku, vystavuje je současně vyšší pravděpodobnosti, že se stačí dožít i onemocnění zhoubným nádorem…
Bez genetiky ne
Na kolokviu pak dále zaznělo, že v posledním desetiletí se mortalita na zhoubné nádory dále snížila. V budoucnosti pak onkologové hodně čekají od cílené léčby, avšak jen té založené na přesné molekulární diagnostice každého pacienta – právě jeho genetické markery by měly nejlépe určit, jaká lék je právě pro něj ten nejvhodnější.