Když mobil nahrazuje lékaře, je to mizérie

Jasně to prokázal výzkum zjišťování melanomu sebevyšetřením za pomoci chytrého mobilního telefonu.

Pro chytré mobilní telefony existuje stále více aplikací a některé z nich se snaží nahradit lékaře. V USA proto vyzkoušeli, jak je takováto technika spolehlivá.

Výzkumníci ve studii financované státními Národními ústavy zdraví (NIH) a Pittsburghskou univerzitou zkoumali čtyři aplikace pro chytré mobilní telefony, které slibují, že odhalí melanom. Stačí prý mobilem vyfotografovat léze na pokožce a nechat je diagnostikovat.

Žádná aplikace ovšem neprošla jakýmkoli regulatorním řízením, posouzením či schválením.

Výzkumníci při svém pokusu použili 188 obrázků lézí, z nichž 53 zobrazovalo opravdové melanomy. Obrázky postupně nahráli do každé z posuzovaných aplikací.

Automatika měla třetinu špatně

Tři ze zkoumaných aplikací fungovaly automaticky – vyhodnotily snímek podle svého zadaného programu a oznámily majiteli telefonu, zda je vyfocené poškození kůže neškodné, anebo zda jde o potenciální melanom či jinou diagnózu vyžadující návštěvu lékaře.

V testu dopadly všechny hodně špatně. V průměru jejich algoritmy označily třicet procent melanomů jako útvary nevyžadující zvláštní pozornost, a fakticky tedy doporučily majiteli telefonu, aby svůj nádor nechal dále růst.

Tyto aplikace se dají stáhnout levně nebo úplně zadarmo.

Anonymní „lékař na telefonu“ je spolehlivější

Čtvrtá posuzovaná aplikace fungovala tak, že snímky posílala odborným lékařům, ovšem anonymním. Ti je vyhodnotili a výsledky poslali zpět. Tentokrát to dopadlo podstatně lépe: vzdálení diagnostikové mylně označili jako benigní pouze jeden z 53 hodnocených melanomů.

Při využití této služby musel uživatel telefonu zaplatit pět dolarů za vyhodnocení jednoho snímku.

Tvůrci aplikace v návodu uvedli, že je určena pro jakési „výukové účely“. Dá se ovšem čekat, že uživatel telefonu bude brát zaplacenou diagnózu na dálku za reálnou.

 Oddálené léčení

Autoři studie, otištěné v JAMA Dermatology, upozornili, že významné množství melanomů prvotně zjišťují pacienti. Jestliže se tedy spolehnou na aplikace v mobilním telefonu a nenavštíví včas lékaře, mohou ke své škodě výrazně oddálit léčení.

Zdroj: JAMA Dermatology, doi: 10.1001/jamadermatol.2013.2382

Odeslat tento příspěvek Odeslat tento příspěvek Níže můžete zanechat komentář.

Přidat komentář

K přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Powered by WordPress | Designed by: Psprint San Francisco | Thanks to homeinbayarea.com
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons | Funny Sport Videos.