Výzkum ukázal naprosto nesmyslné chápání zdravotních rizik.
Výzkumníci z americké Louisiany zjišťovali vnímání ceny léků mezi veřejností. Zjistili velmi podivnou skutečnost: když je lék drahý, lidé předpokládají, že nebude určen proti příliš rizikovému onemocnění, které by hrozilo velkému množství lidí.
Levnější = významnější
Výborně to ilustruje ukázka jedné části výzkumu: Badatelé dali skupinám dobrovolníků účastnících se výzkumu informace o očkování proti chřipce. Jednou byly informační materiály zaměřeny na individuální riziko, podruhé na riziko chřipky pro veřejné zdraví. Cena vakcíny byla střídavě uvedena jako 25 dolarů nebo 125 dolarů, ovšem s tím, že ji plně hradí pojišťovna. Dotazovaná osoba se tedy nemusela rozhodovat podle obsahu své kapsy.
Výsledek? Vždy se ukázalo, že u dražší vakcíny za 125 dolarů lidé celkově soudili, že riziko, kterému má čelit, je nižší než u levnější vakcíny za 25 dolarů. Čili že pravděpodobnost nákazy onemocněním, proti kterému je určena dražší vakcína, je menší než pravděpodobnost nákazy nemocí, jíž má zabránit vakcína levnější.
Mimo ekonomické zákonitosti
Když výzkumníci zjišťovali, kde se takovýto kuriózní závěr bere, ukázalo se, že i obyvatelé kapitalistických Spojených států instinktivně očekávají, že významný lék přece musí mít takovou cenu, aby byl pro všechny dostupný!
Neboli i oni předpokládají, že ve zdravotnictví fungují jiná pravidla než v ostatním byznysu.
Zdroj: Journal of Consumer Research, DOI: 10.1086/668639