Sdružení chce prosadit zákaz amalgámových plomb kvůli rtuti.
Ekologické sdružení Arnika bije na poplach. Z výsledků studie, na které ekologové spolupracovali s nezávislou expertkou Kateřinou Trnkovou, vyplývá, že čeští dentisté a jejich spolupracovníci jsou ohroženi toxickou rtutí zhruba dvakrát více než ostatní lidé. Jedním z důvodů může být fakt, že k výrobě zubních plomb se dodnes běžně používá amalgám, jehož součástí je právě zmíněný těžký kov. Výsledky studie publikovala Arnika na svých webových stránkách.
Čerstvá studie, opřená o data z českých zubních ordinací, bude jedním z dokumentů, které mají přispět k poslednímu kolu mezinárodních rozhovorů o zákazu používání rtuti. Uskuteční se v první polovině ledna v Ženevě. Zástupci Arniky, kteří se organizačně podílejí i na setkání v Ženevě, budou požadovat úplný zákaz používání rtuti nejen ve stomatologii, ale i v dalších procesech. „Dentální amalgám je v Evropské unii druhým největším spotřebitelem rtuti hned za chlorovými chemičkami,“ zdůraznil vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika RNDr. Jindřich Petrlík.
„Ve vlasech stomatologických pracovníků jsme našli v průměru více než dvojnásobný obsah rtuti, než kolik jí měli lidé z kontrolní skupiny z běžné populace,“ říká spoluautor studie Mgr. Jiří Kristian z Arniky.
Zástupci Stomatologické komory nebezpečí rtuti zpochybňují. „Užití amalgámových plomb není nikde zakázáno, ve Švédsku či Finsku je povoleno s určitým omezením,“ řekl agentuře ČTK prezident stomatologické komory Pavel Chrz „Zcela jistě nedojde k tomu, aby byl vyhlášen plošný zákaz amalgámu natvrdo. Zatím nikdo nevymyslel nic lepšího a cenově dostupnějšího na výplně,“ dodal.