Tak to alespoň zjistili v Izraeli u pacientů po iktu. Přemýšlejí, jestli to platí i jinde.
Když se do nemocnice dostane pacient po iktu a doprovází ho jedna či dvě osoby (příbuzní, kamarádi…), je ošetřen rychleji, konstatoval tým, který po dobu 15 měsíců zkoumal pacienty s iktem v Sorokově medicínském centru v jižním Izraeli.
Přestože má tato nemocnice pro příjem těchto pacientů propracovaný systém, který přihlíží k nutnosti neplýtvat časem, stejně se ukázaly rozdíly. Pokud záchranka přivezla pacienta, jehož doprovázela jedna osoba, péče o něj byla efektivnější. Rychleji prošel přijímací procedurou a obraz z CT měl v průměru o 15 minut dříve než osamocený pacient. Pokud jej provázely dvě osoby, doba prvotní péče se zkrátila ještě o dvacet minut.
Výzkumníci soudí, že důvodem je kombinace dvou faktorů: příbuzní získají větší pozornost personálu a navíc přispějí k péči o něj – pomohou pacienta převézt z místa na místo, uložit jej na postel apod.
Jenom v Izraeli?
Výzkumníci připouštějí, že ze získaných dat nemohou určit, jestli je jejich poznatek platný jen v konkrétních podmínkách jedné nemocnice v izraelském kulturním prostředí, anebo je univerzálnější.
V Sorokově nemocnici k poznatku přistoupili tak, že povolili, aby saniťáci vzali s pacientem po iktu i dvě doprovázející osoby. A personál byl proškolen, aby osamocené pacienty považoval za osoby z rizikové skupiny.
Zdroj: Medicine, doi: 10.1097/MD.0000000000000520
Čtěte také: Saúdské ženy se po infarktu dočkají léčení za pětkrát delší dobu než muži