Pražský Institut klinické a experimentální medicíny letos provedl už 36 transplantací ledvin od žijících dárců.
Lékaři IKEM provedli letos v říjnu už 36 transplantací ledvin od žijících dárců. Je to nejvyšší počet těchto operací od roku 1966, kdy se v Česku s transplantačním programem začalo. Dosud nejvíc transplantací ledvin od žijících dárců – třicet pět – se v Institutu klinické a experimentální medicíny uskutečnilo v roce 2002. Loni jich zde udělali 29, naopak v roce 2010 to bylo pouhých 14 operací.
„Žijícím dárcem může být kdokoliv, kdo se svobodně rozhodne darovat ledvinu, ať už svému příteli, známému nebo příbuznému,“ řekl přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk. „Není nutné, aby dárce a příjemce měli stejnou krevní skupinu,“ doplnil přednosta kliniky nefrologie Ondřej Viklický.
I když má transplantace ledvin od žijícího dárce lepší výsledky než v případě použití orgánů od zemřelých lidí, v Česku se využívá zatím asi jen u desetiny pacientů. V západní Evropě se provádí častěji. V Anglii či Nizozemsku ledvinu od žijícího dárce lékaři používají ve skoro polovině zákroků.
„Ledvina od mrtvého dárce vydrží pacientovi zhruba osm až deset let s ohledem na věk a jeho další zdravotní stav, ledvina od žijícího dárce poslouží i více než 20 let. Pacient se může vrátit k běžnému životu,“ vysvětlil Froněk.