Plíživá choroba má své příznaky. Při včasné diagnóze je ještě možné chirurgické odstranění nádoru.
Karcinom slinivky řadí lidé, kteří problematice nádorových onemocnění rozumějí, mezi ty nejobávanější. Oprávněně.
Nedobrá čísla
„V současnosti neexistují jednoznačné testy umožňující časné zjištění nemoci a choroba probíhá plíživě, často bez výrazných zjevných příznaků. Proto je většina onemocnění odhalena pozdě ve stadiu znemožňující radikální chirurgické odstranění, které je jako jediné ze všech léčebných metod potencionálně kurativní,“ konstatuje prof. MUDr. Zdeněk Krška, DrSc., přednosta I. chirurgické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Karcinom slinivky břišní tvoří přibližně 2 % všech zhoubných nádorů, ale způsobuje 6 % všech úmrtí na zhoubné nádory. Má nejhorší léčebné výsledky ve všech stadiích onemocnění. Pětiletou dobu přežití nemocných s karcinomem slinivky břišní dosáhne pouze 5 % nemocných.
Rizikové faktory
Rizikové faktory tohoto nádorového onemocnění nejsou překvapivé.
„Přibližně 25 % případů onemocnění má souvislost s kouřením. Dále by se lidé měli vyhnout nadměrné konzumaci alkoholu, k rozvoji nemoci přispívá také nadváha. Ve větším riziku onemocnění jsou i lidé po prodělaném chronickém zánětu slinivky břišní,“ říká prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc., přednosta Onkologické kliniky VFN a 1. LF UK.
Příznaky onemocnění
Klinická symptomatologie je většinou plíživá, nespecifická a příznaky nemoci se často objevují pozdě, až při šíření nemoci do okolních struktur. Možná se však vyplatí varovné příznaky připomenout:
- bolest v nadbřišku často vystřelující do zad
- nechutenství
- nevysvětlitelný váhový úbytek
- pocity nevolnosti
- žloutenka (neinfekční)
- změna barvy a konzistence stolice (jílovitá)
- opakující se záněty žil
- nově vzniklý diabetes mellitus II. typu
- depresivní syndrom, který může předcházet rozvoji nemoci
Čtěte také: Kdyby se vás někdo zeptal, co to vlastně je ebola