Poprvé v historii přežilo v hlavním městě v domácnosti nebo na ulici klinickou smrt více než 50 % pacientů s komorovou fibrilací.
Jde o světově absolutně špičkový výsledek, hlásí Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy.
Velkou zásluhu na tom mají ochotní Pražané, kteří začnou s poskytováním první pomoci hned na místě, a to i díky telefonickým radám dispečerek záchranné služby.
Takto je v Praze „oživováno“ 80 % postižených ještě dříve, než přijede záchranka, jejíž osádka může pokračovat v resuscitaci a dopravit pacienta do nemocnice.
571 zástav oběhu
Loni resuscitovaly posádky záchranné služby v hlavním městě celkem 571 pacientů, které postihla zástava oběhu. U téměř poloviny z nich se podařilo obnovit účinný oběh na místě události. Bez neurologického deficitu nebo jen s minimálními potížemi se vrátilo do běžného života 96 resuscitovaných.
Výsledky resuscitací pražská záchranka systematicky sleduje od roku 2003. Během tohoto období se počet zachráněných téměř zdvojnásobil (50 v roce 2003 proti 96 loni).
Nejčastěji bývají postiženi náhlou zástavou oběhu muži v průměrném věku 64 let.
Úspěšně při komorové fibrilaci
Mezi nejvíce sledovaná data kvality záchranného systému patří údaje o pacientech, u kterých byla prvním zachyceným rytmem komorová fibrilace. Těchto pacientů pražská záchranka v roce 2013 resuscitovala celkem 159, z nichž 81 (50,9 %) přežilo s dobrým neurologickým výsledkem.
Tyto i další údaje najdete na webu pražské záchranky zde.
Čtěte také: Místo cesty na pohotovost si pacienti rovnou volají záchranku