Statistika vypovídá: kvůli regulačnímu poplatku poklesl počet návštěv pohotovosti, ale přibylo tísňových volání.
V roce 2008, kdy byl zaveden regulační poplatek 90 Kč za návštěvu lékařské služby první pomoci, poklesl počet ošetření na pohotovosti pro dospělé o 41,1 % oproti roku 2007.
Počty ošetření na pohotovosti pro děti a dorost poklesly ve stejném období o 25,0 %, počty ošetření na stomatologické pohotovosti o 36,7 %.
Vyplývá to z dat shromážděných Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR.
Pokles se udržel – kromě zubní pohotovosti
Toto snížení se udrželo až do současnosti, přesněji do roku 2013, z něhož jsou poslední údaje.
V číslech: Ve srovnání s rokem 2007 loni statistikové napočítali o 43,4 % nižší počet ošetření na pohotovosti pro dospělé a o 23,1 % menší počet ošetření na dětské pohotovosti.
Jenom na zubní pohotovost začali pacienti zase chodit, loni tam měli o 8,4 % návštěv víc než v roce 2007.
Nemocní se neztratili
To samozřejmě neznamená, že by se nemocní úplně vypařili nebo začali navštěvovat lékaře v pracovní době.
V období 2007 až 2013 se velmi výrazně zvýšil počet pacientů, kterými se musela zabývat zdravotnická záchranná služba na základě tísňové výzvy. A to konkrétně z 686 tisíc případů ročně na 951 tisíc případů za rok.
Vysvětlení se dá najít snadno: za záchranku se neplatí, kdo si ji přivolá, ušetří 90 korun. A je také zřejmé, proč se počet návštěv zubní pohotovosti zase vrátil k původnímu číslu: záchranka kvůli bolavým zubům nejezdí.
Zatímco však ostatní regulační poplatky se ruší, ten za pohotovost zůstává zachován.
Více informací o vývoji zdravotnictví v letech 2007 až 2013 můžete najít v publikaci zveřejněné na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky zde.
Čtěte také: Když se za léčení platí, lidé je zanedbávají