Lékaři tam získali postavení úřední osoby. V Česku nic takového není.
Lékařský časopis Lancet se v poslední době příležitostně věnuje problému násilí proti zdravotnickým pracovníkům ve světě. Na základě toho uspořádal i Klub doktora Vlacha anketu, z níž vyplynulo, že každý čtvrtý český lékař uvádí, že byl někdy fyzicky napaden v souvislosti se svou prací.
(Podrobněji čtěte: Hrozí českým lékařům podobná rizika napadení jako lékařům v Číně?)
V poslední době si Lancet všímal např. Iráku a – což je z českého pohledu hodně zajímavé – Španělska.
Válečná zóna: každý druhý má samopal.
Irák je už léta de facto ve válečném stavu, takže těžko někoho překvapí, že tím trpí i zdravotníci – od roku 2003 zde bylo zabito více než 2 000 lékařů, další jsou unášeni.
Napjatá společenská situace se odráží i v chování běžných pacientů a jejich příbuzných: osm až devět z deseti lékařů uvádí, že je ohrozil útok pacienta nebo příbuzných. Při čtyřech z deseti takovýchto incidentů mají útočníci střelné zbraně.
Evropský „klid“: zavražděný lékař ve Španělsku
Oproti tomu je bezpečnost lékařů v Evropě pochopitelně nesrovnatelně lepší, ale ani tady není úplná pohoda. Např. ve Španělsku vyhlásili Národní den proti násilí ve zdravotnických zařízeních (vždy 20. dubna). Jde o reakci na vraždu praktického lékaře v roce 2009.
Tlak lékařů a odpověď úřadů
Španělská organizace lékařů využívá tento den k masivnímu působení na veřejnost i na úřady.
Dosáhla toho, že útok proti lékaři je nyní podle zákona hodnocen jako kriminální čin ohrožení autority úředního činitele. Několik takovýchto útočníků bylo již odsouzeno až na dva roky vězení.
V právní teorii někdy existují pochybnosti, zda riziko vyššího trestu dokáže snížit násilnou kriminalitu páchanou často v afektu. Ve Španělsku však zřejmě měla tato hrozba určitý odstrašující účinek – od roku 2012 počet útoků poklesl o 16 %.
Je to tedy zlepšení, nicméně určitě ne dostatečné a zřejmě jsou zapotřebí i další opatření (funkční ochranka v nemocnicích?).
České srovnání
Španělský vyšší trest za útok proti lékaři je vlastně obdobou vyšší trestní sazby za násilí proti úřední osobě v ČR.
U nás však lékaři do kategorie úředních osob nepatří; sem český trestní zákoník započítává politiky, pracovníky justice a ozbrojených složek, soudní exekutory, notáře a finanční arbitry a také členy lesní či rybářské stráže.
Zdroj: Lancet, situace v Iráku doi 10.1016/S0140-6736(14)61627-5, situace ve Španělsku doi 10.1016/S0140-6736(14)61628-7
Čtěte také: Městská nemocnice v Ostravě zavedla zaměstnancům linku na volání o pomoc
1. by tenhle článek měl být přístupný široké veřejnosti
2. čemu se divime? vždyť jsme v Čechách ! ! !
3. skepse.