Nečekané výsledky publikované v prestižní Nature jsou zatím potvrzeny u myší a jen zčásti i u lidí.
Kdo by to byl čekal: nekalorická umělá sladidla mohou přispívat k rozvoji obezity a vzniku diabetu, tvrdí izraelští vědci, a to v momentálně nejprestižnějším vědeckém periodiku na světě – v Nature.
Jak je to možné? Umělá sladidla organismus nedokáže trávit, a tak v nezměněné podobě projdou až do střev, kde se setkají se střevními bakteriemi. Ale na ně zřejmě působí. Mění jejich složení i fungování. A důsledkem, jak naznačují izraelské výzkumy, je, že v organismu se pak vytváří glukózová intolerance čili předstupeň diabetu.
Jen sedm pokusných osob
Izraelští výzkumníci to dokazují především pomocí pokusů na myších, které pily vodu, vodu s glukózou a vodu s umělými sladidly – aspartamem, sukralózou a sacharinem.
Zato pokus s lidskými dobrovolníky byl zatím jen skromný: proběhl se sedmi lidmi, po týdnu slazení sacharinem se změny vedoucí k porušené toleranci glukózy projevily u čtyř z nich.
Ve hře je však samozřejmě ještě další fakt: Myši vzájemně pojídají své výkaly, a mísí si tak střevní bakterie. U člověka se to neděje, takže změny ve střevní mikroflóře mohou být pozvolnější či probíhat úplně jinak.
Nejčastější potravinové doplňky
Nekalorická umělá sladidla patří mezi nejčastější potravinové doplňky a jsou obvykle schválena jako zdravotně bezpečná pro lidi. Kupodivu však dosavadní studie nebyly úplně jednoznačné v tom, že jejich konzumace vede ke ztrátě hmotnosti u konzumentů.
V minulosti už umělá sladidla ustála mnohá podezření z nežádoucích účinků, možná se nakonec jako lichá ukážou i ta nejnovější. Nicméně se teď zdá, že když člověk radši sáhne po vodě místo slazených nápojů (ať už jsou slazeny čímkoli), neprohloupí.
Zdroj: Nature, doi: 10.1038/nature13793
Čtěte také: Aspartam, až na jednu výjimku, není škodlivý, říká nové posouzení