K získání
pozornosti veřejnosti potřebuje registr dárců kostní dřeně podporu zajímavých osobností
– i sportovců.
Čeští olympijští reprezentanti v biatlonu se setkali na vyhlášení soutěže Biatlonista roku a při této příležitosti navštívili také pacienty s poruchami krvetvorby na lůžkovém oddělení Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT)v Praze.
Český svaz biatlonu totiž už druhým rokem aktivně podporuje Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM.
Motivace dárců
„Snažíme se upozornit na problematiku nedostatku mladých dárců. Naše fanoušky i mladé sportovce se snažíme motivovat k tomu, aby se do registru zapsali a dali tak nemocným naději na záchranu života,“ popsal za reprezentační tým Ondřej Rybář.
Kdo může do registru
Jaká jsou kritéria pro vstup do registru?
„Věk 18-35 let, váha nad 50 kg, perfektní zdravotní stav bez potřeby jakýchkoli léků krom antikoncepce. Pravidla jsou sice přísná, ale potřebujeme jen zdravé a silné dárce, kteří budou v registru nadějí pro nemocné více let,“ vysvětluje Mgr. Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.
Polovina dárců pomáhá v ÚHKT
Více než polovina veškerého vyhledávání potenciálních vhodných dárců v registru je právě pro Ústav hematologie a krevní transfúze v Praze, který má nejširší transplantační program v ČR – lékaři zde provedli už více než tisíc zákroků.
„Většina našich pacientů trpí některou z forem leukémie a musí zde ležet několik týdnů. Návštěva reprezentantů je pro ně proto důležitým připomenutím běžného života mimo nemocnici, kam se snad brzy vrátí,“ hodnotil ředitel ÚHKT prof. Petr Cetkovský.
Čtěte také: Svého dárce kostní dřeně teď zřejmě najde téměř každý