Po dobu padesáti let sledovali výzkumníci z univerzity v Göteborgu muže, z nichž někteří pak slavili i sté narozeniny.
Jedna z prvních prospektivních studií stárnutí nyní zveřejnila výsledky. Výzkumníci průběžně sledovali 855 mužů v Göteborgu. Všichni se narodili v roce 1913 a do výzkumu byli zařazeni v roce 1963, kdy jim bylo padesát let. Deset z nich se dožilo stovky.
Čísla dožití
Kromě zmíněných deseti účastníků studie, kteří oslavili svoji stovku, se z původní skupiny 232 lidí dožilo osmdesátky, 111 se dožilo devadesáti let.
23 % účastníků ve věku nad 80 let trpělo demencí.
Úmrtí účastníků nad 80 let měly na svědomí především kardiovaskulární nemoci (42 %), infekční nemoci (20 %), mozkové příhody (8 %), nádory (8 %), bronchopneumonie (6 %).
Je z čeho se poučit?
Výzkumník Lars Wilhelmsen, který se na studii po celé půlstoletí podílel, shrnul doporučení pro lidi, kteří by se také chtěli dožít stovky. Podle něj ze studie vyplynulo, že je vhodné vyhnout se kouření, udržovat stabilní hladinu „hodného“ cholesterolu a pít nejvýše čtyři šálky kávy denně.
S dosažením vyššího věku korelovalo i vlastnictví domu nebo placení drahého nájmu ve věku padesáti let (tedy dobrý sociálně-ekonomický standard) a dobrá kondice při šlapání na bicyklovém ergometru ve věku 54 let. Přispělo rovněž, když se vysokého věku dožila matka dotyčného (dlouhověkost otce tak statisticky významnou roli nehrála).
Pohled na stoleté
Tři z osob, které dosáhly stovky, ze studie vystoupily, takže o nich přestaly být k dispozici údaje (dvě přestaly spolupracovat kvůli demenci a jedna z osobních důvodů).
O ostatních sedmi mužích se dá shrnout:
- Dva žili doma a pět v asistenčních domech.
- Nikdo z nich nekouřil.
- Všichni vykazovali dobrou časovou i prostorovou orientaci.
- Všichni nosili naslouchadla.
- Většina používala brýle, byli schopni číst a sledovat televizi.
- Všichni byli štíhlí.
- Všichni používali pomůcky k chození.
- Všichni byli klinicky zdraví, spokojeni se životem a s tím, že se dožili vysokého věku
Zdroj: Scandinavian Cardiovascular Journal, doi: 10.3109/14017431.2015.1009940
Čtěte také: Stoletý člověk obvykle využívá péči lékařů míň než sedmdesátník