Už je známo 11 genů, které ovlivňují účinky placeba. Mohou být využitelné v medicíně?
Výzkumníci z lékařské fakulty Harvardovy univerzity (která se výzkumu působení placeba věnuje dlouhodobě) shrnuli současné poznatky o tom, jak je působení placeba podmíněno geneticky.
Jak známo, i při stejné diagnóze působí na někoho placebo lépe a na jiného vůbec. Čísla nejsou zcela jasná, podle odhadů placebo působí zhruba na třetinu pacientů – často proti bolesti, migréně, depresím, syndromu dráždivého tračníku a zdá se, že dokonce proti Parkinsonově nemoci.
Geny i pohled do mozku
Vědci, kteří hledali vysvětlení v genetické výbavě, zatím našli 11 genů, které účinky placeba u jedince ovlivňují.
Další výzkumníci se snaží rozpoznat pacienty náchylné k akceptování placeba zobrazováním mozku magnetickou rezonancí. Ovšem genetický rozbor je pro pacienta přijatelnější.
Eticky nemusí být problematické
Představa je zhruba taková, že v budoucnu se lékařům podaří díky genovému testu určit, který pacient může dostat méně léků (a je zatížen menšími vedlejšími účinky), protože se jejich účinek zvýší vhodně vyvolaným dojmem placeba.
Eticky by vyvolání placebo efektu nemuselo být problematické, protože pacientovi není třeba lhát. Stačí říct: Dáme vám lék, který obsahuje velmi málo aktivní složky, ale bude ve vašem případě účinný.
Zdroj: Trends in Molecular Medicine, doi: 10.1016/j.molmed.2015.02.009
Čtěte také:
Překvapení: Placebo funguje, i když pacient ví, že je neúčinné