Po neúspěšné „transformaci“, „restrukturalizaci“ a „optimalizaci“ má teď nápaditě přijít na řadu úspěšná „revitalizace“.
Politická terminologie (odborně: ptydepe) bývá často smutně úsměvná.
Na jednání zdravotního výboru Poslanecké sněmovny informoval hlavní hygienik a náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Valenta o stavu hygienické služby a jejím vývoji v letech 2006 až 2012. Uvedl, že služba má za sebou destruktivní vývoj, a ironicky poznamenal, že „jen v průběhu několika let prošla hygienická služba tzv. procesy: transformace, restrukturalizace či naposledy optimalizace“.
Poslanci vzali zprávu na vědomí a inovativně vyzvali vládu, aby vytvořila podmínky pro nebytnou „revitalizaci infrastruktury hygienické služby“.
Snížení peněz i pracovníků
Hlavní hygienik Vladimír Valenta ve své analýze mj. konstatoval:
- Výdaje na hygienickou službu klesly z částky 2,2 mld. Kč v roce 2005 na částku 1,3 mld. korun v roce 2012.
- Počet pracovníků se snížil z 6 148 v roce 2004 na 3 481 v roce 2013. Snížení se projevilo všude – v hygienických stanicích, ve zdravotních ústavech i na ministerstvu.
- K destabilizaci hygienické služby přispěly nedostatky v řízení a celková frustrace pracovníků.
- Platy v hygienické službě jsou nižší než platy v nemocnicích a rostly podstatně pomaleji než v nemocnicích.
- Zatímco v roce 2007 nastoupilo na krajské hygienické stanice 19 nových lékařů, v roce 2013 jen 8.
- Průměrný věk lékařů na krajských hygienických stanicích ke konci loňského roku byl 53,8 roku, odborných pracovníků 46,6 roku.
- V důsledku toho všeho hygienická služba zanedbává plnění úkolů v ochraně veřejného zdraví.
Desetistránkovou analýzu hlavního hygienika i stručné usnesení Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny můžete najít na webu ministerstva zdravotnictví zde.
Čtěte také: Bývalý hlavní hygienik Michael Vít dostal podmínku