Upozorňuje na to Česká urologická společnost.
Ačkoliv je kouření spojováno zejména s nádory plic, nádor močového měchýře je druhým typem zhoubného bujení, který nejvíce souvisí s kouřením, informuje Česká urologická společnost České lékařské společnosti J. E. Purkyně.
Přibližně 65 % všech případů tohoto onemocnění u mužů je vyvoláno cigaretovým kouřem a kuřáci mají až 4x vyšší riziko onemocnění než nekuřáci. Při zanechání kouření pak riziko klesne o 40 % už po 4 letech.
Nejčastějším projevem onemocnění je krev v moči, příznak, který by neměl být podceňován.
Podrobnější informace:
Nádor močového měchýře je poměrně časté onemocnění a každý rok přibude v ČR přibližně 2 000 nových případů, třikrát častěji pak onemocní muži než ženy. Hlavním rizikovým faktorem je kouření, naopak dědičnost zde hraje minimální roli.
„Kouření může za přibližně třetinu všech případů tohoto onemocnění u žen a více než polovinu všech případů u mužů. Kuřáci mají také častěji agresivnější typy nádorů než nekuřáci, onemocnění má horší prognózu a vyšší riziko opakování. Riziko onemocnění stoupá s počtem vykouřených cigaret,“ říká Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., předseda České urologické společnosti. Ohroženi pak nejsou jen sami kuřáci, ale i lidé v jejich okolí, protože i pasivní kouření může vyvolat vznik rakoviny močového měchýře.
Pozor na krev v moči
„Krev v moči je nejčastějším příznakem nádoru močového měchýře a její přítomnost v moči nemusí být doprovázena bolestí ani dalšími příznaky,“ říká MUDr. Jana Horáková z Urologického oddělení nemocnice v Českých Budějovicích.
Množství krve, které se objeví v moči, je různé, může se jednat o drobné krvácení pozorovatelné jen mikroskopem nebo i větší množství krve. Onemocnění může být provázeno výjimečně i bolestí při močení nebo častým nutkáním na močení, příznaky tak mohou být podobné jako při zánětu močového měchýře nebo močové trubice. V pokročilých stadiích onemocnění může být nádor měchýře také hmatatelný v podbřišku.
Při včasném diagnostikování je většina případů onemocnění úspěšně vyléčena, zejména pokud se jedná o tzv. povrchový nádor, který neprorůstá do hlubších vrstev stěny močového měchýře. Tyto nádory lze obvykle vyléčit endoskopickou cestou, pacienti však musí být sledováni i po ukončení léčby, protože existuje riziko, že se onemocnění vrátí.
Čtěte také: ČR zaujímá první místo na světě ve výskytu nádoru ledvin