Modernizace laboratoře přináší úsporu času i zlepšení komfortu pro pacienty a zdravotníky.
Nemocnice Boskovice zrekonstruovala svoje klinické laboratoře podle projektu Siemens. Společnost nemocnici dodala komplexní zakázku – od konceptu uspořádání nové laboratoře až po moderní diagnostické přístroje. Díky tomu dojde ke sjednocení provozu hematologie a biochemie, což přinese úsporu času i zlepšení komfortu pro pacienty a zdravotníky.
Jednotný prostor
„Laboratoř se dříve skládala z několika menších částí, což zaměstnancům komplikovalo pohyb v tomto prostoru. Provoz tam byl neefektivní, tok materiálu nepřehledný. Plochu jsme proto předělali na jednu velkou místnost moderního střihu. Umožňuje to také větší zastupitelnost personálu,“ říká jednatel nemocnice Dan Navrátil, MSc, MBA. Novinku pozitivně pocítí i pacienti. „Už nebudou tápat, ke kterému okénku mají vzorky doručit. Vše je nyní v jednom,“ vysvětluje Navrátil.
Sloučení dvou linií laboratorního informačního systému přinese usnadnění práce nejen lékařům v nemocnici, ale také lékařům ze spádové oblasti Boskovic. „Jedna databáze pacientů, jedna žádanka a jeden výsledkový list přispívá ke komplexnímu hodnocení laboratorních výsledků. Výsledky vyšetření jsou navíc doručeny ve velmi krátkém čase,“ pochvaluje si vedoucí oddělení laboratoří Ing. Anna Páchová.
Více informací z jednoho vzorku
Větší kus práce odvedou zaměstnanci laboratoře i díky novému inteligentnímu laboratornímu systému Dimension Vista, který nemocnici výměnou za starý přístroj zapůjčila firma Siemens.
„Kombinuje čtyři měřící systémy a dovoluje kontinuální vkládání vzorků v různých typech zkumavek. Místo dvou odběrů ve dvou zkumavkách tak můžeme dělat jen jeden odběr. Přináší nám to úsporu nákladů na materiál,“ komentuje přínos nového přístroje vedoucí laboratoří.
Pracovníci laboratoře tak podle ní zvládnou najednou analyzovat více vzorků, a také z jednoho vzorku zjistí více informací.
Dan Navrátil upozorňuje, že v Česku je podobných přístrojů velmi málo. „Jde o novinku, zatím jsou v provozu možná na dvou pracovištích kromě našeho,“ podotýká.
Součástí komplexní dodávky je i imunochemický analyzátor ADVIA Centaur CP, který je schopný provést až 180 testů za hodinu. Díky tomu dochází k zrychlení chodu laboratoře, která tak může získat velmi rychle výsledky od většího počtu pacientů a tím podstatně zkrátit čas od testování do zahájení léčby.
Čtěte také: Čeští lékaři získali cenu za diagnostiku vzácného onemocnění krve