Spolupráci na tom dohodl Intel s americkou nadací.
Technologická společnost Intel oznámila, že uzavřela v USA s Nadací Michaela J. Foxe pro výzkum Parkinsonovy choroby dohodu, podle níž budou obě instituce spolupracovat na zlepšení výzkumu a léčby Parkinsonovy choroby.
300 údajů za sekundu
Podstatou je, že Intel bude do oblečení integrovat elektronické senzory (což už dnes také dělá). Tato elektronika dokáže sbírat a přenášet informace o měřitelných aspektech Parkinsonovy choroby, jako jsou pomalý pohyb, třas a kvalita spánku, aniž by to pacienta jakkoli obtěžovalo. Díky tomu budou moci vědci sestavit lepší klinický obraz rozvoje příznaků Parkinsonovy choroby a sledovat jejich vztah k molekulárním změnám.
Analýza těchto dat (než 300 údajů získaných za vteřinu od každého pacienta) s využitím technologie Intelu pak pomůže nejen přesněji měřit progresi symptomů choroby, ale také například měřit účinnost nových léků.
Dosud subjektivní měření
„I téměř dvě stě let poté, co dr. Parkinson v roce 1817 popsal chorobu, jež dostala jeho jméno, měříme její symptomy stejně subjektivně, jako to dělali lékaři v jeho době,” říká Todd Sherer, ředitel Nadace Michaela J. Foxe.
Nové postupy by nyní mohly objektivně měřit to, jakým způsobem pacient chorobu aktuálně prožívá, což by mělo přispět k přesnější diagnostice i k vývoji nových léků.
Čtěte také: Počítač v brýlích má pomoci pacientům s Parkinsonovou nemocí