Vodní hrátky bez rizika

Rady na téma jak se v létě bezpečně vykoupat – zvláště s koncem léta, kdy se kvalita koupacích vod zhoršuje.

Samozřejmě nejlepší je zvolit si koupaliště sledované hygienickou službou. Ministerstvo zdravotnictví provozuje webovou stránku, která informuje o kvalitě vody na koupání na 173 lokalitách v ČR – tuto stránku najdete zde.

Obezřetnost v přírodě

Občas se ale člověk koupe i v místech, která nejsou úplně pod dohledem. Jak na nich zmenšit riziko?

Největším problémem přírodních vod je fekální znečištění – střevními bakteriemi nebo viry pocházejícími nejčastěji z odpadních vod. Zaplavat si v něčem takovém a při tom si nechtěně loknout trochu vody znamená riskovat žaludeční a střevní problémy, případně i infekci močového nebo dýchacího ústrojí, oční rohovky, středního a vnějšího ucha, či vyrážku na kůži.

„Proto by při výběru místa ke koupání měla být samozřejmostí prvotní prohlídka blízkého okolí, při níž se dá zjistit, jestli se tu nevyskytuje výtok odpadního potrubí, zemědělský velkostatek, hnojiště, odpadky a podobně. Ostatně známky znečištění mohou být leckdy patrné už při prvním pohledu na vodu,“ připomíná hygienička pražské Nemocnice Na Homolce MUDr. Jarmila Vavřinová.

Sinice versus řasy

Dalším problémem jsou sinice, jimž se v povrchových vodách daří kvůli velkému obsahu organických látek splavených z hnojených polí. Sinice obsahují látky způsobující alergie a ohrožují hlavně malé děti, alergiky a lidi s citlivou pokožkou.

„Pokud se neznámá voda jeví zakalená, je dobré použít jednoduchý test s PET lahví: Naberte vodu z nádrže do průhledné plastové láhve a chvíli počkejte, až se hladina ustálí. Když se na povrchu objeví proužek drobných zelených vloček, a pod ním zůstává tekutina čirá, ve vodě se nekoupejte, protože obsahuje sinice. Když je voda zakalená rovnoměrně, jde o řasy, které nejsou toxické, a koupání by mělo být možné,“ radí MUDr. Vavřinová.

A úplně nejjednodušší test: vstupte do vody opatrně, aby se nezvířily usazeniny ze dna, a pozorujte, zda se vám kolem nohou ve vodě nevznášejí drobné zelené částečky. Pokud ano, jedná se pravděpodobně o sinice.

Bazény mají jiný problém

V umělých koupalištích a bazénech s upravovanou vodou má provozovatel povinnost pravidelně hodnotit kvalitu vody. Nicméně problémem jak tady, tak i v domácích bazénech, může být přidávaný chlor. I přes nízkou koncentraci může způsobit podráždění očí a kůže, a to především u osob s citlivou pokožkou a u dětí.

„Při koupání v chlorované vodě lidé vdechují aerosoly z chloru a jeho dalších sloučenin, které se tvoří těsně nad hladinou, a tím si mohou podráždit dýchací cesty a plicní tkáň a dokonce způsobit astma. Takové problémy pak vznikají zejména ve špatně odvětrávaných prostorách,“ konstatuje hygienička Nemocnice Na Homolce v Praze Jarmila Vavřinová. Lepší jsou podle ní alternativní způsoby dezinfekce vody, jako je například ozonizace.

Čtěte také: Jak se vyhnout letní chřipce na dovolené

Odeslat tento příspěvek Odeslat tento příspěvek Níže můžete zanechat komentář.

Přidat komentář

K přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Powered by WordPress | Designed by: Psprint San Francisco | Thanks to homeinbayarea.com
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons | Funny Sport Videos.