Výzkum v USA ukázal, že studenti medicíny jsou ochotni na svůj profil na Facebooku dát informace, které jim mohou uškodit.
Výzkumníci z americké Pensylvánské univerzity uskutečnili průzkum mezi 2 109 studenty medicíny po celých USA.
V jedné studii jim představili osm hypotetických situací. Měli si například představit, že jejich spolužák zveřejnil na Facebooku informaci o tom, že léčí místní celebritu. V jiné situaci je pacient žádal o lékařskou radu na Facebooku. A tak podobně.
Většina studentů uvedla, že ani zveřejnění údajů o pacientovi ani lékařské rady na sociálních sítích nejsou dobré, a pokud by to dělal někdo z jejich spolužáků, měli by jej od toho zrazovat. Současně však řada mediků připustila, že by takovouto nedoporučenou věc jejich kolegové udělali a oni sami by jim k tomu stejně žádné výhrady neřekli.
Pozor na vlastní profil
V jiné studii titíž výzkumníci představili situaci, v níž medik žádá o přijetí na praxi. Ale přijímací komise najde na jejich Facebooku fotky, na nichž student pije pivo a má na sobě maškarní kostým, a tak jej nepřijme.
Většina mediků k tomu uvedla, že komise by k obrázkům na Facebooku neměla přihlížet.
V realitě však (jak ukázal jiný výzkum) polovina takovýchto komisí odmítá zájemce, kteří se na Facebooku představili v neprofesionálním kontextu.
Výzkumníci z toho vyvodili doporučení, aby lékařské školy studentům připomínaly, ať si na sociálních sítích opravdu dají pořádný pozor.
Zdroje:
AJOB Empirical Bioethics, doi: 10.1080/23294515.2013.864344
Postgraduate Medical Journal, doi: 10.1136/postgradmedj-2013-132336
Čtěte také: Doporučení: Neuzavírejte s pacienty přátelství na Facebooku