Přehled připravený odborníky z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Následující shrnutí bylo připraveno u příležitosti Světového týdne kontinence 2014.
Urgentní versus stresová inkontinence
Uvádí se, že na světě trpí únikem moči asi 400 miliónů osob – každá čtvrtá žena a jeden z deseti mužů. Rozlišujeme dva základní typy inkontinence: urgentní a stresovou.
„Při urgentní inkontinenci pacienti trpí častým nebo náhlým, obtížně odvratitelným nucením na močení v nečekané chvíli, zatímco při stresové inkontinenci moč uniká při změnách pohybu, chůzi, sportu, kašli, smíchu, kýchání apod. Stresová inkontinence je častější u žen. Její výskyt ale stoupá i u mužů v důsledku nárůstu karcinomu prostaty, který se musí radikálně operovat, což vede k vyléčení zhoubného nádoru, avšak může oslabit funkci svěrače močové trubice,“ vysvětluje přednosta Urologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc., a dodává: „Urgentní inkontinenci léčíme převážně farmakologicky, zatímco léčba stresové inkontinence spočívá v kombinaci cvičení svaloviny pánevního dna a operace – uložení pásky pod močovou trubici u žen, u mužů aplikace umělého svěrače.“
Inkontinence u seniorů
„Inkontinence ve stáří je v podstatě stejný problém jako v mládí, jen se objevuje častěji, jedná se tedy o prevalenci. U seniorů má inkontinence většinou jiné příčiny, které se navíc často kombinují, přičemž možnosti léčby těchto příčin mohou být omezené, léčba je nicméně stejně účinná jako např. ve středním věku,“ přibližuje problematiku inkontinence u seniorů přednostka Geriatrické kliniky 1. LF UK a VFN prof. MUDr. Eva Topinková, CSc.
„Jiným problémem je nedostatek vědeckých důkazů o účinnosti léčby inkontinence u seniorů za pomoci léků či operace, neboť senioři bývají často vyloučeni z klinických studií, proto je důkazů méně než u pacientů v nižším věku,“ upozorňuje prof. Topinková.
Inkontinence u neurologicky nemocných
Úkolem urologů je zachovat jímací i vyprazdňovací funkci močového měchýře, tedy schopnost pojmout dostatečné množství moči a udržet ji až do okamžiku záměrného a naší vůlí ovlivněného vyprázdnění.
„Mezi neurologické pacienty, které trápí problém inkontinence, máme na jedné straně lidi trpící poruchami vrozenými či získanými v důsledku neurologického onemocnění, např. roztroušené sklerózy nebo parkinsonismu. Na druhé straně k nám přicházejí pacienti po úrazu – například nechvalně známí skokani do neznámé vody –, po autonehodě či mozkové příhodě. Péče urologa se pak vždy odvíjí od příčiny potíží s kontinencí moči u pacienta a rovněž zohledňuje možné následky léčby,“ říká k tématu primář Urologické kliniky 1. LF UK a VFN MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM.
Inkontinence u dětí
„Dětská inkontinence se zdaleka netýká jen známého nočního pomočování. Malé množství dětí se rodí s morfologickými anomáliemi močového měchýře, větší procento dětí trápí dysfunkce v důsledku nerovnoměrného dozrávání reflexů ovládajících dolní močové cesty, popř. neurogenních postižení. Závažnější formy dysfunkce ohrožují své nositele nejen inkontinencí, ale i rizikem ztráty funkce ledvin, močových kamenů atd. V úvodu školní docházky trápí inkontinence přibližně 10-15 % dětí,“ vysvětluje dětský urolog MUDr. Zdeněk Dítě z Urologické kliniky 1. LF UK a VFN.
Jak dodává: „Je-li to možné, snažíme se dětskou inkontinenci řešit neinvazivní cestou. Téměř polovině dětských pacientů pomůže pouhá úprava režimu – problém inkontinence je u dětí často navozen nedostatečným pitím během dne a následným doháněním vpodvečer. U drtivé většiny dětských pacientů se nám daří inkontinenci úplně vyléčit nebo alespoň zmírnit na sociálně únosnou úroveň.“
Informace pro pacienty
Svým pacientům můžete rovněž doporučit informace připravované sdružením Incoforum, v němž působí špičkoví lékaři. Jeho web najdete zde.
Čtěte také: Model ledviny pomáhá chirurgům připravit se na operaci