Našli prostředek, který potlačuje enzym nezbytný pro vývoj nádorových buněk. Zatím však vše ověřili jen in vitro.
Když se laik zeptá, kdy už se konečně podaří objevit „lék proti rakovině“, vyvolá útrpný pohled. „Každý“ přece ví, že není jedna rakovina, a že léků proti rozličným nádorovým onemocněním už existuje hodně. Jenom v univerzální lék nikdo nevěří.
Teď se však zdá, že výzkumníci z renomovaného švédského institutu Karolinska a dalších švédských univerzit jsou přinejmenším širokospektrému léku na stopě. A zveřejnila to stejně renomovaná Nature.
Důležitý enzym
Podstatou jejich konceptu je specifický enzym MTH1. Ten je v nádorových buňkách velmi potřebný, protože chrání jejich DNA. Zato zdravé buňky jej nepotřebují.
Výzkumníci našli MTH1 ve všech tumorech, které zkoumali. A dokonce objevili látku, která funguje jako inhibitor enzymu MTH1 a cíleně zabíjí nádorové buňky – ovšem zatím jen takové, které byly předtím chirurgicky vyňaty z těla.
Do klinických testů daleko
Do klinických testů je ještě daleko, přinejmenším rok nebo dva, optimisticky tvrdí vedoucí výzkumníků Thomas Helleday. V realitě však bývá obvykle zapotřebí více času, než i ti nejzkušenější vědci v nadšení z objevu předpokládají.
Titíž výzkumníci ve spolupráci s kolegy z Rakouska a Británie současně publikovali v Nature i článek, který dokazuje, že některé dřívější substance působí protinádorově právě proto, že potlačují enzym MTH1, což se zatím nevědělo.
Tak snad za pár let uvidíme, jestli tento koncept opravdu vyústí v nalezení univerzálního „léku proti rakovině“.
Zdroje:
Nature, doi: 10.1038/nature13181
Nature, doi: 10.1038/nature13194
Čtěte také: Paradox: Onkologická péče má lepší výsledky, což přináší nové problémy