Tuto metodu nabízí hematologicko-onkologickým pacientům Fakultní nemocnice Plzeň jako jediná nemocnice v ČR.
Fakultní nemocnice Plzeň oznámila, že zkoumá nově vyvinutý léčivý přípravek na bázi mezenchymálních kmenových buněk, který je určen k léčbě komplikací po transplantaci kostní dřeně.
Léčebnou metodu schválil Státní ústav pro kontrolu léčiv a nyní probíhá klinická studie s hematologicko-onkologickými pacienty.
Cílem je přispět ke zlepšení výsledků transplantačního programu Hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň a ve spolupráci s Českým národním registrem dárců dřeně nabídnout pacientům s leukémií a jinými nádorovými onemocněními krvetvorby větší šanci na vyléčení.
Slibné buňky
Mezenchymální kmenové buňky dokážou obnovovat poškozené mezenchymální a krvetvorné tkáně. Jsou schopné měnit se na široké spektrum buněčných typů, jako je chondrocyt, adipocyt, osteocyt, osteoblast, myocyt, kardiomyocyt, neuron či inzulin produkující buňka Jsou proto vhodnými kandidáty pro použití v regenerativní medicíně a buněčné terapii.
Dají se získávat z kostní dřeně a v posledních letech se ukazuje, že se vyskytují také v pupečníkové krvi a v tkáni pupečníkové šňůry, stejně jako například v tukové tkáni v dospělém lidském těle.
Čtěte také: Čeští vědci vyvinuli DNA vakcínu proti nádorům