První takovýto zákrok na území dnešní České republiky se uskutečnil v noci z 30. na 31. ledna 1984.
V současnosti je průměrná čekací doba na nové srdce přibližně jeden rok. „Pacientům při čekání na vhodný orgán významně pomáhá i srdce umělé, které v IKEM implantujeme už od roku 2003, v loňském roce jsme uskutečnili 27 implantací,“ uvádí přednosta Kardiocentra IKEM prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.
Jeden rok po transplantaci srdce přežívá více než 90 % příjemců, pět let 75 % a 60 % přežívá více než 10 let.
Mezi příjemci 938 srdcí transplantovaných za tu dobu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze je i pacientka, která poté mohla založit rodinu. Dosud nejmladšímu pacientovi bylo pět roků, nejstaršímu 74 let.
Ohlédnutí do historie
Na první transplantaci srdce v Česku se v IKEM podílel dvacetičlenný tým lidí, který od prosince 1983 držel pohotovost přes Vánoce i Silvestra, kdy čekal na vhodného dárce.
Kardiochirurgové Pavel Firt a Jaroslav Hejnal, kardiolog Juraj Fabián, imunoložka Věra Hašková, tehdejší ředitel IKEM Vladimír Kočandrle a jistě i všichni další aktéři na ten den nikdy nezapomenou.
„Dárce přivezli 30. ledna někdy mezi šestou a sedmou večerní. Začali jsme okolo desáté, skončili jsme před druhou po půlnoci. Všechno šlo tak hladce, že jsme se tomu až divili. Pominu-li únavu, bylo to uprostřed noci, cítil jsem samozřejmě radost a uspokojení,“ vzpomíná prof. MUDr. Pavel Firt, DrSc.
Takto se – po transplantacích ledvin – rozběhl v IKEM druhý transplantační program.
Čtěte také : V USA povolili transplantace orgánů od HIV pozitivních dárců
Kulaté číslo!