Novozélanďané zkoumali, zda je lepší mít v manželství vždy pravdu, anebo ustoupit a mít klid. Rada pro psychiatry: neopakujte to.
Výzkum lidské společnosti založený na sledování jediného vzorku nemůže z principu o ničem vypovídat. Přesto se dostal až do impaktovaného časopisu BMJ (British Medical Journal). Ovšem jako kuriozita do vánočního vydání.
Souhlaste se vším, co říká manželka
Co je lepší – mít v manželství vždycky pravdu, anebo ustoupit, nehádat se a mít svůj klid? Při přípravě výzkumu na toto téma uskutečnili vědci z univerzity v Aucklandu pilotní studii, do níž zapojili jen jeden manželský pár.
Muž dostal za úkol ve všem souhlasit s každým názorem manželky a splnit bez námitek všechna její přání. Žena o tom nevěděla; myslela si, že se účastní pouze obecného zjišťování spokojenosti.
Dvanáctý den musel být pokus přerušen, protože muž dospěl k názoru, že jeho partnerka je stále kritičtější ke všemu, co dělal, a to se pro něj stalo nesnesitelným.
Žena si moc nepolepšila, muž si pohoršil
Oba partneři na začátku testu subjektivně hodnotili míru své spokojenosti s kvalitou života na škále od 1 do 10. Žena na začátku hodnotila kvalitu svého života číslem 8 a na konci pokusu číslem 8,5. Čili skutečnost, že jí manžel dával téměř dva týdny ve všem za pravdu, jí spokojenosti moc nepřidala. Zato muž začal s hodnocením 7 a skončil s hodnocením 3. Jemu tedy stálé přitakávání manželce opravdu nepřineslo klid.
Další výzkum? Raději ne jako pokusná osoba
Výzkumníci neřešili, co se se vztahem stalo poté, kdy muž zase začal odmlouvat a prosazovat své názory. Jenom konstatovali, že je zapotřebí ještě další výzkum. Chudáci jeho příští účastníci…
Zdroj: BMJ, doi: 10.1136/bmj.f7398
Čtěte také: Průzkum: Jak šťastná jsou manželství lékařů?