Cílem je zjistit, zda ve stavu beztíže neporostou rychleji, což by zlepšilo jejich využití v regenerativní medicíně.
Grant ve výši 300 000 dolarů získal Abba Zubair, ředitel laboratoře pro buněčné terapie Mayo Clinic na Floridě. Má za ně poslat na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS lidské kmenové buňky z kostní dřeně. Tam by se mělo ukázat, jestli ve stavu beztíže (či přesněji ve stavu mikrogravity) neporostou rychleji.
Růst 400 km nad Zemí
Grant udělilo Středisko pro pokrok vědy ve vesmíru (CASIS).
„Na Zemi máme hodně problémů, když se snažíme nechat vyrůst dostatek kmenových buněk jen pro několik pacientů,“ konstatuje doktor Zubair. Ve vesmíru by to mohlo být snazší, naznačují dosavadní znalosti.
Stanice ISS krouží nad Zemí ve výšce zhruba 400 km. Tamní prakticky neznatelná gravitace by nemusela brzdit růst buněk (jak naznačily dosavadní pokusy s živými organismy).
Bioreaktor v přípravě
Potřebný biorektor, v němž by buňky měly na ISS růst, konstruují technici z Coloradské univerzity. Do vesmíru by měl zamířit během roku.
Doktor Abba Zubair doufá, že kdyby vše vyšlo, mohly by se ve vesmíru množit kmenové buňky, které by po dopravě na Zemi mohly sloužit například jako základ pro náhradu neuronů a krevních cév poškozených krvácením do mozku, i pro opravy dalších tkání.
Více informací (v angličtině) najdete na webu Mayo Clinic zde.
Čtěte také:
Kůže z kmenových buněk pupečníkové krve bude pohotově po ruce