Má vylepšit výuku mediků a naučit je řešit i složité urgentní případy bez rizika pro pacienty.
Virtuální výukové středisko s přístroji za 7,5 milionu korun otevřela I. chirurgická klinika Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
Operace mimo operační sál
Velkou výhodou je, že budoucí chirurgové tady získávají zručnost mimo operační sál a bez pacienta. Výukou na chirurgických simulátorech se učí přesným operačním postupům, ale také tomu, jak předcházet případnému poškození pacienta.
Simulovat se dají také nejrůznější urgentní stavy, při nichž si medik vylepší efektivitu výkonu, komunikaci s ostatními i schopnost rychle se rozhodovat.
Trénink laparoskopických dovedností
„Pomocí virtuální reality získávají začínající chirurgové rychle i dovednosti laparoskopických technik. Velkou výhodou je in-
dividuální trénink s pomocí mentora. Chirurgický laparoskopický trénink bude veden formou kurzů, které připravujeme ve dvou rovinách: základní kurz – koordinace činnosti rukou operatéra, vedení kamery aj.; a specializovaný kurz pro pokročilé – zde se jedná už o jednotlivé laparoskopické operace – žlučník, kýla, slepé střevo…,“ uvedl přednosta I. chirurgické kliniky Ivan Čapov.
Čtěte také: Virtuální realita učí mediky vyšetřovat tlusté střevo