Přinášíme tipy na některé z těch přednášek, které mají spojitost s medicínou.
Probíhající patnáct dní trvající Týden vědy a techniky (organizátoři z Akademie věd totiž drží tradiční název navzdory tomu, že akce se s každým rokem protahuje) zve ve všech částech republiky na návštěvu vědeckých pracovišť, na výstavy a také na přednášky a besedy.
Podrobněji čtěte: Týden vědy představí nové poznatky – i medicínské
Některé přednášky můžete sledovat v přímém přenosu na internetu, anebo si je poslechnout ze záznamu. Zatím vám můžeme doporučit třeba následující. (Můžete si nastavit velkou obrazovku a sledovat jen přednášejícího, anebo si nechat původní obrazovku a současně vidět i powerpointovou prezentaci.)
Kmenové buňky a umělé náhrady tkání v moderní medicíně
PharmDr. Šárka Kubinová Ph.D., Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR
O tom, jak vývoj a využití v laboratoři připravených molekul, buněk, tkání a orgánů vede k obnově nebo náhradě defektní nebo poraněné části těla.
Sledujte zde.
Roztroušená skleróza: mýty a skutečnosti
Prof. Eva Havrdová MD, Ph.D., 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Zvyšující se počet pacientů s roztroušenou sklerózou dává tušit, že ve vzniku tohoto onemocnění hrají podstatnou roli faktory prostředí.
Sledujte zde.
Volné radikály a antioxidanty. Aplikace v biochemii, lékařství a průmyslu
Ing. Pavel Stopka CSc., Ústav anorganické chemie Akademie věd
Volné radikály nejsou jen nebezpečné, ale hrají také výraznou pozitivní roli. V biochemii, v lékařství (léčení nádorů, kardiovaskulární problémy, cukrovka), ekologii (odstraňování toxických látek) i průmyslu.
Sledujte zde.
Které zdroje znečištění ovzduší poškozují naše zdraví nejvíce?
RNDr. Jaroslav Resler Ph.D., Ústav informatiky Akademie věd
Přispěje snížení emise vždy ke snížení poškození zdraví lidí nebo poškození přírody? Co nám k tomu mohou říci modely kvality ovzduší?
Sledujte zde.
K jádru příčin vzácných geneticky podmíněných chorob
Ing. Stanislav Kmoch CSc., 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze a BIOCEV
Rettův syndrom, GAPO syndrom, Wilsonova choroba, fenylketonurie – to je jen několik známějších názvů chorob, které patří mezi tzv. vzácná onemocnění, tedy taková, jimiž onemocní méně než 5 osob z každých 10 000. Geny, jejichž chyba způsobuje chorobu, byly doposud popsány u méně než poloviny vzácných onemocnění. Další se hledají.
Sledujte zde.